U 2023. godini bilo je 4,5 puta više muškaraca preduzetnika nego žena, odnosno 82 odsto prema 18 odsto, pokazuju rezultati istraživanja EY preduzetnički barometar.
Na kraju četvrtog kvartala 2023. godine, preduzetnika i lica zaposlenih kod njih bilo je 416.922, što je 17,6 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji. Ovo je za 2,9 odsto više nego prethodne godine u istom periodu.
Učesnici ankete EY preduzetnički barometar označili su u visokom procentu (46,23 odsto) uslove za preduzetničko poslovanje u Srbiji kao „nepovoljne“.
Istraživanje je pokazalo je procenat onih koji osnivaju kompanije a koji imaju visoko obrazovanje 71,7 odsto, sa visokom školom je njih 17 odsto, a sa srednjom školom tačno 11 procenata.
„Svesni da je formalno obrazovanje prva stepenica ka uspehu, mnogi od anketiranih vlasnika preduzeća su ga obogatili iskustvom, što se nije pojavilo kao pitanje u okviru studije, već je često pominjano tokom priprema. Strast, pregalaštvo i posvećenost ideji koja ih je i navela na ovakav poslovni poduhvat potvrđuje podatak da gotovo polovina ispitanika (49,06 odsto) na poslu provodi od osam do deset sati dnevno i da su u najvećem broju i da je njihov prvi preduzetnički poduhvat i dalje aktivan i uspešan (70,75 odsto)“, navodi se u analizi.
Poredeći rezultate od prethodnih godina u kojima su rađena slična istraživanja, sa malo modifikovanim pitanjima, nameće se zaključak da se osobine tipičnog preduzetnika u Srbiji ne menjaju ni toliko brzo ni značajno.
Naime, tipičan predstavnik firme prema istraživanju bio bi fakultetski obrazovan muškarac, koji je na čelu porodične kompanije čiji članovi u priličnom procentu od 57,55 odsto doprinose radu preduzeća i koji sam provodi između osam i deset sati dnevno na poslu.
Pošto se poslovanje njegove kompanije oslanja na uvoz i izvoz (66,04 procenata) najveće turbulencije donose promene u cenama transporta, goriva i pojave novih kriznih područja u svetu.
Najveći izazovi u 2023. godini u preduzetničkim vodama u Srbiji, bili su troškovi inflacije (60,38 odsto) i ostvarivanje planiranog prihoda (isto 60,38 odsto), a mogući pesimizam kada je u pitanju poslovanje u bliskog budućnosti izaziva činjenica da su troškovi poslovanja sve viši, dok su cene sopstvenih proizvoda i/ili usluga dostigle svoj maksimum.
I dalje je pronalazak adekvatnih i kvalitetnih kadrova veliki problem za oko 60 odsto preduzetnika, a rešenje se vidi u odgovarajućem obrazovanju mladih za budućnost.
Preduzetnici: Sve veći troškovi poslovanja, smeta i nelojalna konkurencija „insajdera“