Vesti iz zemlje

05.03.2016. 09:37

Večernje novosti

Autor: Nova Ekonomija

Najsiromašniji besplatnu struju plaćaju 2.000 dinara

Najsiromašniji građani, korisnici socijalne pomoći, dečjeg dodatka i penzioneri sa najnižim penzijama nakon skoro pola godine pauze ponovo mogu da konkurišu za besplatnu struju, ali ih procedura i dalje – odvraća od toga.

Građani još ne znaju gde tačno treba da dostave papire, a cene za prijavu se kreću od simboličnih do čak 2.000 dinara.

Od početka 2016. godine Ministarstvo energetike donelo je novu uredbu o energetski zaštićenom kupcu, što je napravilo redove, ali i zabune u lokalnim samoupravama.

U jednoj od najsiromašnijih lokalnih samouprava u Srbiji, u Prokuplju, kažu da je interesovanje za besplatnu struju izrazito povećano.

„Ranije se ljudi nisu javljali, ali sada imamo više od 200 prijava. Građane smo kroz akcije u opštini upoznali sa ovom mogućnošću, a kada su saznali da se papirologija ne plaća, odnosno da je vađenje dokumenata u katastru, poreskoj upravi, ali i opštini – besplatno“, kaže Jasmina Malešić iz prijepoljske Kancelarije za saradnju sa predsednikom opštine.

U većim gradovima pak svaki od ovih dokumenata staje po nekoliko stotina dinara. Samo izvoz iz matične knjige rođenih i venčanih staju zajedno oko 1.000 dinara, a za dokument iz katastra potrebno je platiti 130 dinara. Potrebne su još i fotokopije ličnih karata, prijave prebivališta za dete, traži se i potpisana overa u opštini sa dva svedoka o broju članova porodice i overena potvrda o primanjima.

Uverenje iz Sekretarijata za finansije se ne naplaćuje, ali se overene izjave u lokalnim samoupravama tarifiraju različito od opštine do opštine. Negde ne traže naknadu, a negde košta i do 500 dinara.

Dodatnu konfuziju unose i nedovoljno informisani službenici. Kolege iz beogradske opštine Surčin kažu da se siromašni svakodnevno javljaju da se raspitaju za besplatnu struju. Ipak, kažu, oni nemaju potreban formular, odnosno rešenje o pravu, koje treba da izdaju potrošačima koji žele da konkurišu za kilovate koje neće plaćati. Zato, nema Surčinca koji će ostvariti ovu beneficiju.

Građani, kažu u opštini Grocka, mahom ne znaju tačno kome da se obrate, a nekad moraju da pređu i do 20 kilometara da bi podneli zahtev.

„Za Mladenovac, Grocku i okolna mesta građani treba prijave da odnesu u „Beokom servis“ u Tiršovoj. Ova procedura malo otežava prijavu građanima koji žive u prigradskim naseljima“, objašnjava Stefan Dilberović, predsednik opštine Grocka.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.