Narodna banka Srbije (NBS) je saopštila danas da nikada nije zauzela stav da banke nemaju pravo na naknadu obrade kredita, što se može zaključiti iz pojedinih medijskih navoda.
U saopštenju NBS se navodi i da te netačne informacije „mogu neosnovano generisati rizike koji mogu imati uticaj na stabilnost finansijskog sistema“.
„Štaviše, Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga je propisano da ugovor o kreditu mora da sadrži vrstu i visinu svih naknada koje padaju na teret korisnika kredita. Važno je ukazati na to da naknade i troškovi u vezi sa realizacijom kredita (troškovi obrade, praćenja i administriranja kredita), koje banka naplaćuje od korisnika, ulaze u obračun efektivne kamatne stope i zakonska je obaveza banke da iste jasno predoči korisniku u predugovornoj fazi, odnosno, iskaže ih u ponudi“, dodaje se u saopštenju.
NBS navodi i da su banke dužne da efektivnu kamatnu stopu obračunavaju na jedinstven propisani način radi poređenja istovrsnih ponuda različitih banaka.
Centralna banka je saopštila i da je kroz zakonodavni okvir propisala obavezu za banke da korisniku pruže potpune i jasne informacije i odgovarajuća objašnjenja o uslovima koji se odnose na ugovor o kreditu, a koje obuhvataju i informacije o troškovima koje korisnik ima u vezi sa kreditom.
„Korisnik, na osnovu informacija predočenih od banke kao druge ugovorne strane, a u skladu sa opštim načelima ugovornog prava – autonomije volje i slobode ugovaranja, odlučuje da li će zaključiti ugovor o kreditu s bankom i koje sve elemente će taj ugovor imati“, kažu u NBS.
Centralna banka podseća da je i Vrhovni kasacioni sud u vezi s ovim pitanjem zauzeo stav da „banka ima pravo na naplatu troškova i naknada bankarskih usluga“ a da „troškovi obrade kredita i puštanja kredita u tečaj, kao i drugi troškovi koje banka obračunava korisniku prilikom odobravanja kredita ili koji su poznati na dan obračuna i koje banka obračunava korisniku u toku realizacije ugovora o kreditu, mogu biti iskazani u procentualnom iznosu i naplaćuju se samo kroz obračun efektivne kamatne stope“.