Danas se obeležava Svetski dan štednje, a naša štednja i dinarska i devizna je na rekordnom nivou. U poslednjih dvanaest godina štednja stanovništva u domaćoj valuti je porasla gotovo deset puta, tačnije za 155,9 milijardi dinara.
Dinarska štednja stanovništva je porasla za 37,0 milijardi dinara ili 26,8 odsto, tako dostižući nivo od oko 175 milijardi dinara krajem ovog meseca.
Štednja kao koncept, odnosno princip odlaganja sadašnje potrošnje za buduće periode, važna je sa stanovišta kako pojedinca, tako i društva u celini.
Pozitivne promene ostvarene su i u strukturi dinarske štednje u vidu rasta dugoročnih depozita, koji su povećani sa 1,8 milijardi dinara, koliko su iznosili u septembru 2012. godine, na 32,1 milijardu dinara, u septembru ove godine.
U posmatranom periodu i devizna štednja je rasla, iako nešto sporijom dinamikom u odnosu na dinarsku štednju – povećana je gotovo 90 odsto, sa 7,9 milijardi evra (septembar 2012. godine) na 15,1 milijardu evra (septembar 2024. godine).
Veća isplativost štednje u dinarima u odnosu na onu u evrima se ogleda u višim kamatnim stopama na dinarsku štednju nego na štednju u evrima i u neoporezivanju prihoda od kamate na dinarsku štednju nasuprot oporezivanju prihoda od kamate na deviznu štednju po stopi od 15 odsto.
U proteklih dvanaest godina štednja u dinarima, oročena na period od godinu dana (bez zanavljanja), bila je isplativija u čak 99 odsto posmatranih godišnjih potperioda.
Štediša koji bi od septembra 2023. štedeo u dinarima, na ulog od 100.000 dinara u septembru 2024. dobio bi 2.037 dinara (18 evra) više od štediše koji bi u istom periodu oročio evre u protivvrednosti 100.000 dinara.
Oročena dinarska štednja na rok od tri meseca, bila je isplativija od takve štednje u evrima u 91 odsto posmatranih tromesečnih potperioda, a štednja u domaćoj valuti oročena na dve godine je bila isplativija od iste štednje u evrima u svim posmatranim dvogodišnjim potperiodima oročenja, počev od septembra 2012. godine.
Drugim rečima, rezultati analiza potvrđuju da je u prošlih dvanaest godina bilo isplativije štedeti u dinarima i u kratkom i u dugom roku.
Kako iz Narodne banke objašnjavaju, intenzivan rast dinarske štednje u prethodnih dvanaest godina uticao je i na pokazatelj dinarizacije depozita privrede i stanovništva, tako da je on više nego udvostručen i u septembru 2024. godine iznosi 44,2 odsto (u septembru 2012. godine – 18,8 odsto).
Građani Srbije kupuju sve više preko interneta: Za samo tri meseca potrošili preko 540 miliona evra