Srbija

22.09.2016. 14:32

Autor: Nova Ekonomija

NBS: Očekujemo nastavak snižavanja kamata na dinarske kredite

Srbija

22.09.2016. 14:32

Narodna banka Srbije (NBS) očekuje da će trend snižavanja kamatnih stopa na dinarske kredite, koje se postepeno približavaju nivou kamata u zemljama u okruženju i u Evropskoj uniji, biti nastavljen i u narednom periodu.

„Pojava povoljnijih ponuda stambenih kredita u dinarima u Srbiji, koji nisu valutno indeksirani, a odobravaju se po stopama ispod 5,0 odsto, predstavlja potvrdu dobrih rezultata monetarne politike NBS, kao i procesa makroekonomske stabilizacije zemlje“, ocenjuje centralna banka u današnjem saopštenju.

Sa sniženjem referentne kamatne stope NBS i održavanjem inflacije na niskom i stabilnom nivou, došlo je i do bitnog snižavanja kamatnih stopa na dinarske kredite banaka, čiji se nivo, kako kavodi, postepeno približava nivou kamatnih stopa u zemljama u okruženju i Evropskoj uniji.

Iz NBS ukazuju na to da stambeni dinarski krediti, bez valutne indeksacije, za većinu stanovništva čija su primanja u dinarima znači eliminaciju valutnog rizika koji može bitno da utiče na otplatu kredita, s obzirom na to da je promene međuvalutnih odnosa u dugom roku gotovo nemoguće predvideti.

Dinarska štednja stanovništva, iako i dalje na niskom nivou, u poslednje tri godine je, kako se dodaje, povećana gotovo tri puta, trenutno iznosi oko 48 milijardi dinara i beleži kontinuirani trend rasta.

Ovo, po oceni NBS, ukazuje na postepeno vraćanje poverenja u dinar, zahvaljujući politici održavanja niske inflacije i relativno stabilnog kursa dinara, kao i povoljnijem poreskom tretmanu dinarske štednje u odnosu na deviznu, pri čemu su kamatne stope na dinarsku štednju i dalje relativno atraktivnije u odnosu na deviznu štednju. 

„Očekujemo da će rast dinarskih izvora banaka, u narednom periodu omogućiti raznovrsniju ponudu, ali i nastavak pada cene dinarskih kredita, kako privredi i stanovništvu“, poručila je NBS u saopštenju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.