Poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede – HORES organizovalo je od 26. do 28. novembra 2015. godine na Zlatiboru jubilarni 10. međunarodni naučno-stručni simpozijum pod pokroviteljstvom Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Tomislav Momirović, predsednik skupštine HORES, izrazio je iskrenu zahvalnost svim učesnicima skupa i rekao da veruje da ovakvi susreti veoma doprinose daljem razvoju turizma u Srbiji. Želja HORES-a bila je da se i na ovom simpozijumu pojave eminentni naučni radnici i ugledni privrednici iz zemlje i regiona, koji će svojim prisustvom učiniti skup sadržajnim i kvalitetnijim, što će doprineti afirmaciji ove delatnosti.
Učesnicima na simpozijumu posebnu pažnju privukao je panel – ‘“Šta muči srpske hotelijere?“, na kome su govornici bili poznati poslovni ljudi iz hotelske industrije: Ivan Vitorović, izvršni direktor „Mona hotel management“-a, Aleksandar Vasilijević, generalni direktor hotela „Falkensteiner“ u Beogradu, i Nikola Avram, generalni direktor „MK Mountain Resort Kopaonik“, dok je moderator bio prof. dr Goran Petković sa Ekonomskog fakulteta iz Beograda.
Kao problem su postavljena pitanja neophodnosti jačanja saradnje javnih i privatnih institucija, uz osvrt na potrebu za koordinacijom promotivnih nastupa između nacionalnih, odnosno lokalnih turističkih organizacija i hotela. Govorilo se i o aktuelnom pitanju nelojalne konkurencije u državnom i privatnom sektoru, gde je posebno izražen problem nelojalne konkurencije u vidu državnih hotela koji dobijaju subvencije dok u isto vreme pružaju svoje usluge trećim licima na tržištu. Drugi vid nelojalne konkurencije čini privatni, neregistrovani smeštaj koji ne plaća porez državi.
Kao treći izazov, diskutovano je o neadekvatnoj edukaciji i praksi za učenike i studente turizma i hotelijerstva i o neusklađenosti obrazovnog sistema sa realnim potrebama tržišta.
Panelisti i učesnici simpozijuma saglasili su se da je neophodno jačanje saradnje Turističke organizacije Srbije i hotelijera i njihov koordiniran nastup na inostranim tržištima u cilju što boljih rezultata. Takođe, zaključeno je da postoji potreba da se državni hoteli opredele da li će dobijati subvencije i raditi na zatvorenim tržištima za potrebe osnivača ili će se opredeliti za tržišnu ekonomiju bez dobijanja subvencija, a neophodno je i jačanje kontrole rada neregistrovanog privatnog smeštaja kroz nadležne institucije, kao i pokretanje inicijative da se neregistrovani privatni smeštaj ukloni sa internet rezervacionih sistema. Kada je reč o obrazovanju kadrova, naglašena je potreba za stvaranjem nove platforme za program edukacije u hotelijerstvu u saradnji resornog ministarstva prosvete i turizma s jedne strane i škola, fakulteta i privatnog sektora sa druge.