Srbija

03.11.2024. 08:30

Autor: Nova Ekonomija

Nemačka vlada finansira pilot-projekat proizvodnje zelenog vodonika u Srbiji

Srbija

03.11.2024. 08:30

Savezno ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske mere Nemačke navodi da će vlada ove zemlje finansirati pilot-projekat proizvodnje zelenog vodonika u Srbiji koji treba da sprovede firma Leipziger Energiegesellschaft. Ova firma iz Lajpciga bavise projektovanjem i implementacijom fotonaponskih Sistema, prenosi eKapija.

Postrojenje u Srbiji će biti sastavljeno iz fotonaponskog generatora i komponente za proizvodnju vodonika. Vodonik će se u ovom postorjenju generisati elektrolizom. U početku će služiti u svrhu male industrijske proizvodnje i praktične komercijalne upotrebe zelenog vodonika na lokaciji u Republici Srbiji (koja nije navedena).

Projekat, međutim, kako se dodaje, predstavlja tehničku, regulatornu i komercijalnu osnovu i studiju slučaja za naknadno planirano povećanje proizvodnje zelenog vodonika u celom regionu Srbije.

“Organizovanjem pouzdanih, održivih i pouzdanih lanaca snabdevanja za klimatski neutralan izvor energije, deo potražnje u budućnosti treba da bude zadovoljen i Savezna Republika Nemačka pokrivena,” navodi nemačko ministarstvo.

Da je plan Nemačke da se zeleni vodonik porizvodni širom Srbije može se zaključiti i iz prateće studije izvodljivosti za veliko industrijsko skaliranje proizvodnje, transporta i izvoza zelenog vodonika i derivata na različitim lokacijama u Republici Srbiji, koju je izradio nemački Fraunhofer institut.

U njoj se navodi da je osnovna motivacija projekta HyDSerbia razvoj srpskog tržišta vodonika kao jednog od stranih tržišta od strateškog značaja za nemačku strategiju uvoza zelenog vodonika i derivata.

Nemačko Ministarstvo je za potrebe projekta zelenog vodonika u Srbiji odvojilo nepunih 3,5 mil evra, za period od 2022. do 2026. godine.

U proizvodnju zelenog vodonika u Srbiji razmišlja da se uključi i nemačka razvojna banka KfW.

KfW razmatra mogućnosti da podrži sektor zelenog vodonika u Srbiji, uključujući potencijalno korišćenje privatnih investicija, sa ciljem da se stimuliše lokalni lanac vrednosti vodonika i podrže napori Srbije za dekarbonizaciju.

 

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.