Srbija

13.08.2015. 12:51

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Neplaćena kazna 6.500, izvršitelj traži 21.000

Srbija

13.08.2015. 12:51

Za neplaćenu kaznu za parkiranje Petar V. je od izvršitelja dobio tri puta veći račun od samog duga pa, umesto 6.500 dinara, mora da plati 21.270.
Do tog iznosa izvršitelji su došli nakon što su mu na glavni dug dodali kamatu, taksu MUP, dostavu zaključka, taksu PIO fonda, sastavljanje podneska, dostavljanje pismena, nadzor nad izvršenjem i – nagradu za izvršitelja, piše Blic.
„Znao sam da postoji nagrada za izvršitelje u visini oko 4.000 dinara, ali su me ostale stavke zaprepastile. Ne mogu da verujem da ja plaćam izvršiteljima to što su tražili moja dokumenta od MUP da bi znali ko sam i gde treba da mi uruče kaznu. To je strašno”, kaže on. 
Poslednjih dana na udaru su se našli dužnici beogradskog „Parking servisa“, koji sada preko izvršitelja naplaćuje dugove onih koji nisu prihvatili ponuđeni reprogram. 
Ivan Milošević iz Komore izvršitelja kaže da su izvršitelji primorani da neke od tih troškova svale na građane. 
„Problem je što nije rešen pravni status izvršitelja. Oni obavljaju državni posao, ali se vode kao neka vrsta preduzetnika, pa su svi državni organi počeli da im naplaćuju podatke o tuženima koje su izvršitelji po zakonu dužni da pribave. Ako bi te takse plaćao sam izvršitelj, bio bi u minusu, pa trošak preliva na dužnike, što je skandal. Tražili smo od svih da nam obezbede da sve te podatke dobijamo besplatno, ali oni neće”, kaže Milošević. 
Ipak, to ne opravdava činjenicu da izvršitelji taksu koju MUP plaća 300 dinara dužniku mogu da naplate maksimalnih 6.000 dinara, pa građani treba da budu srećni kada odluče da im naplate „samo“ 1.800 dinara, odnosno šest puta više od realne vrednosti. 
Na isti način uvećava se i trošak za taksu PIO fondu i katastru, koje koštaju do 720 dinara, ali za koje građani preko izvršitelja daju bar duplo. 
„U tu cenu mi uračunavamo vreme koje smo utrošili na pribavljanje te takse, materijal, gorivo, radnika koji je bio zadužen za taj posao, vreme provedeno van kancelarije…”, pravda se jedan beogradski izvršitelj. 
Inače, izvršitelji bez naloga suda mogu da naplaćuju dugove za koje imaju račun, odnosno dugove javnih preduzeća, dok im je za privatne dugove potrebna sudska presuda.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.