Srbija

23.08.2017. 06:30

N1

Autor: Nova Ekonomija

‘Nije istina da je država učinila sve što je mogla za radnike Goše’

Srbija

23.08.2017. 06:30

Stanje u fabrici Goša pada na dušu države, rekao je profesor radnog prava na Univerzitetu Union Mario Reljanović i dodao da nisu istinite tvrdnje zvaničnika da je država učinila sve što je mogla za radnike ove fabrike. Ističe da posle niza propuštenih šansi i prekršenih zakona, o Goši treba da se donese politička odluka.

Radnicima Fabrike šinskih vozila Goša nekoliko godina nisu uplaćivani porezi i doprinosi, kao ni plate. Država im poručuje da tuže vlasnika firme, što su oni i uradili, ali kako kažu reakcija države je izostala.

„Današnji i prethodni vlasnik duguje ono što je dužan da isplati radnicima i državi po zakonima i ugovorima o radu. Ovakvo ponašanje pada na dušu države, jer ako neko sistematski ne iplaćuje zarade, poreze i doprinose i to traje skoro tri godine, to je krivično delo. Postoji odgovorno lice, postoji direktor firme koji je odgovoran za isplatu doprinosa i zarada. To lice mora da odgovara. Kada država kaže da je učinila sve, to nije tačno“, ističe profesor Reljanović.

Jedan od argumenata države za nedelanje i nemešanje u problem je to što je u pitanju privatna kompanija. Reljanović kaže da ni ovaj argument ne stoji, jer kada se protiv nekoga podnese krivična prijava, a radnici kažu da su podigli 10 do 12 takvih prijava, one moraju da se procesuiraju.

„Treba postaviti pitanje tužiocu zašto to nije učinjeno. Radnici kažu da su zvali i inspekciju rada i druge nadležne inspekcije, koje se nisu odazvale. To su prve indicije da nešto nije u redu, javlja se sitemska greška, sistem ne funkcioniše“, objašnjava gost Dana uživo.

Dodaje da razlog nije pravne već političke prirode, jer, kako navodi, sistem funkcioniše u nekim drugim primerima.

Država pokušava da ignoriše probleme u Goši kao da ne postoje, za razliku od drugih slučajeva kada su premijer i predsednik išli u Rusiju da pokušaju da prodaju Fijat Rusima. I Fijat je privatna firma, pa je to radila.

„Tu je država zakazala“, ističe profesor radnog prava i dodaje da je neko od odgovornih lica osuđen na zakonom zaprećenu zatvorsku kaznu zbog neisplaćivanja zarada zaposlenima, svaki sledeći bi razmislio da li bi isto činio.

Podseća da to krivično delo nije zastarelo i da su podnete krivične prijave protiv odgovornih za Gošu i dalje aktuelne, što znači da pravosuđe može da ih procesuira.

„Na taj način neće pomoći radnicima, ali će poslati neku poruku“, objašnjava gost Dana uživo.

Kada je u pitanju sama pomoć radnicima, on objašnjava da postoji mogućnost da se ovaj problem iznese na viši nivo i pretvori u diplomatske pregovore sa Slovčakom, iako je rezultat toga neizvesan.

Ipak, odnos države prema radnicima Goše, odnosno ignorisanje problema, za Reljanovića je znak da država nema strategiju da fabrika bude sačuvana.

Reljanović kaže da je slučaj Goša zanimljiv za pravnu analizu kada se pogleda koliko je zakona prekršeno.

Ovaj položaj prevazilazi zakonske granice, jer je zakon toliko puta prekršen. Pitanje je kakvu zakonsku gimnastiku izvršiti da bi radnici mogli da ostvare svoja prava. Bitno je da su oni danas došli, da su bili glasni, da su dobili podršku, ističe profesor i dodaje da je u okvirima prava teško da nešto može da se promeni jer je država propustila veliki broj šansi.

Zaključuje da je došao red da se o Goši donese politička odluka, koja prema njegovim rečima znači da država preuzme vlasništvo nad kompanijom ili da napravi aranžman sa bivšim vlasnikom i da se obeštećenjem nadoknadi deo onoga što se radnicima duguje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.