Vesti iz zemlje

26.01.2023. 14:32

Politika, Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Niska tržišna cena maline problem, moratorijum „dobrodošao“

Cena prošlogodišnjeg roda bila je rekordna....

Foto: Nova ekonomija

Hladnjačari u Srbiji kažu da će velike količine domaće maline ostati u Srbiji. Kao glavni problem u toj oblasti navode veliku razliku između prošlogodišnje otkupne i trenutne cene maline, koja nekim uzgajivačima još i nije isplaćena u celosti od strane otkupljivača.

Kako piše Politika, jedan od hladnjačara iz Arilja, koji se dugo bavi tim poslom, kaže da je dobrodošao moratorijum koji je NBS odobrila za otplatu kredita voćarima i hladnjačarima.

„Znatne količine maline će ostati u zemlji. Velika je razlika između otkupne cene koja je bila u sezoni i trenutne tržišne. Kada se uzmu u obzir ukupne količine to je ogromna razlika i gubici koje će neko morati da plati. Veliki broj ljudi u ovom sektoru neće opstati“, objašnjava neimenovani sagovornik Politike.

Prema njegovim rečima, postoje dva razloga zašto je taj sektor poljoprivredne proizvonje dospeo u probleme.

Na prvom mestu tu je pad potrošnje hrane, između ostalog i maline, zatim podizanje otkupnih cena tog voća 2021. godine. Te cene prošle godine dostigle su istorijski rekord, pa su se tradicionalni kupci srpske maline okrenuli drugim dobavljačima.

Kako dodaje ariljski hladnjačar, dobra cena podstakla je proizvodnju, a u Srbiji je u Evropi u proizvodnji maline trenutno najveći konkurent Ukrajina:

„Poljaci godinama nemaju količine, većinu malina koju prodaju su proizveli Ukrajinci, van Evrope to je Maroko. Proizvodnju su podigli i u Španiji i Portugaliji. Ključna stvar je jeftina radna snaga. Mi smo bili zanimljivi zato što smo blizu centralne Evrope, lanac snabdevanja je olakšan. Imali smo jeftinur adnu snagu. Sada kada je povećana cena i drugi su imali mogućnost zarade“.

Poznavaoci tržišta potvrđuju kako su Poljaci proizvodnju organizovali u Ukrajini, ali naglašavaju da su zbog rata, te količine desetkovane, a i sama proizvodnja je pod velikim zankom pitanja zbog nedostatka radne snage.

KASNE UPLATE ZA ROD 2022.

Kako za Novu ekonomiju kažu neki od uzgajivača maline iz okoline Užica, njima je za prošlu godinu isplaćena tek polovina prošlogodišnjeg roda maline.

Međutim, naglašavaju da to i nije neuobičajeno, kao i da preostalu uplatu očekuju uskoro iako je ona prethodnih godina uvek bila realizovana do 15. januara.

Kao glavni problem, užički malinari naglašavaju skupo gorivo i veštačko đubrivo.

Na naše pitanje da li će nastaviti sa gajenjem maline, kažu kako će najverovatnije obaviti prolećno vezivanje i orezivanje.

Kako dodaju, kasnije će videti da li će im se uopšte isplatiti da beru rod koji stiže 2023. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.