Oko tri sata posle ponoći, u noći 20. januara, u domu za stare “Ivanović” u Velikom Borku kod Barajeva izbio je požar. Preminulo je osam osoba. Dan nakon tragedije, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštilo je da je inspekcija nakon vanrednog nadzora zabranila rad ovom domu. Njegovi vlasnici imali su nekoliko firmi, a svima je zajedničko da nisu bile preterano uspešne – u prinudnoj su likvidaciji, sa blokiranim računima.
U požaru koji je izbio u privatnom “Domu za smeštaj odraslih i starijih lica Ivanović” u Velikom Borku, sedmoro korisnika je povređeno, a osmoro je poginulo. Troje odgovornih lica uhapšeno je istog dana, zbog sumnje da su izvršili teška dela protiv opšte sigurnosti, za koje je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora.
Ovaj dom je, prema podacima resornog ministarstva, imao kapacitet za 29 osoba, ali je, prema podacima koji su objavljeni nakon inspekcijskog nadzora, u trenutku nesreće u domu boravilo 34 korisnika. Veliki broj pitanja odmah se nametnuo – da li je dom imao licencu za rad, da li je tačno da im je račun bio blokiran, da li je neko od zaposlenih bio prisutan u noći požara…
Prema podacima Ministarstva za socijalna pitanja, ovaj dom imao je licencu koja je važila od 2014. do 2019. godine. Prema rečima minsitra Nemanje Starovića, licenca je obnovljena 2021. godine i važi do 2027.
U trenutku objavljanja licence, “Dom za smeštaj odraslih i starijih Ivanović” bio je blokiran. Naime, prema zvaničnim podacima Narodne banke Srbije, račun ovog doma u blokadi je od 28. januara 2020. godine. Ukupan iznos blokade je 11.646.280 dinara.
Osnivač doma je Gorica Ivanović, takođe se navodi u bazi Ministarstva. Ona je i zakonska zastupnica, a vlasnik je Miloš Ivanović.
Propale ćerke firme
„Postoji više povezanih pravnih lica, takozvanih ćerki firmi i oni su očigledno preko različitih tekućih računa sprovodili poslovanje“, rekao je nakon požara ministar Starović.
Analiza Nove ekonomije pokazala je da su sa domom Ivanović povazene još četiri firme.
Pre svega, Miloš Ivanović vlasnik je i zakonski zastupnik doma “Ivanović i sinovi” u Maloj Moštanici, na Čukarici.
Ova firma, međutim, u prinudnoj je likvidaciji od kraja 2024. jer Agenciji za privredne registre nije dostavila finansijske izveštaje za 2021. i 2022. godinu. Računi ove firme bili su u blokadi više puta od 2020, a trenutno su blokirani gotovo tri godine – od marta 2022.
Ukupan iznos blokade je 4.129.546 dinara.
Dalje, u Lazarevcu je postojao dom za odrasle i starije „Ivanović-Makić“, kom je Ministarstvo za rad zabranilo da obavlja delatnost 30. avgusta 2022. Miloš Ivanović jedini je vlasnik ovog preduzeća. Ova firma osnovana je 2021. godine, ali je od kraja 2024. u prinudnoj likvidaciji, jer nije dostavljala finansijske izveštaje Agenciji za privredne registre. Račun ove firme takođe je blokiran, ali se ne navodi u kom iznosu, već samo da “dužnik ne može da raspolaže sredstvima na računima kod banaka”.
Potom, Aleksandar Ivanović, jedan od uhapšenih zbog požara, jedan je od zakonskih zastupnika firme “Ivanović Maks” u vlasništvu Mileve Ivanović. Ona je vlasnica tek od srede, 29. januara. Finansijski izveštaj ove firme za 2023. godinu nije dostupan, kao ni za 2022, jer jer firma osnovana tek krajem septembra.
Ipak, podaci NBS pokazuju da je i ova firma bila u blokadi od 27. aprila do 1. juna 2023. godine.
Na kraju, osnivačica doma u kom je izbio požar Gorica Ivanović, bila je vlasnica “Kuće za odmor Ivanovića”, koja je poslovala od 2011. do 2023. godine.
Šta je utvrdila inspekcija?
Inspekcija Ministarstva za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja izvršila je vanredni nadzor nakon požara.
Kako se navodi u izveštaju, u trenutku izbijanja požara, dom je imao licencu, ali je na smeštaju bilo 34 korisnika, iako je dozvoljeno 29.
“Utvrđеno jе da jе na smеštaju bilo 34 korisnika, od kojih jе osam preminulo od poslеdica požara, sedam korisnika jе zbrinuto u zdravstvenim ustanovama zbog povreda kojе su zadobili, dok su preostalih 19 korisnika inspektori socijalnе zaštite zbrinuli, na način da su vraćeni u srodničke porodice, ili su posredovanjеm srodnika ili nadlеžnih cеntara za socijalni rad ponovo smešteni u privatnе, ili tzv. državnе ustanovе za smеštaj odraslih i starijih lica“, navelo je Ministarstvo u saopštenju.
Nakon požara, inspektori su zabranili rad domu.
„U cilju utvrđivanja uzroka požara u ovom domu nadlеžnе službе prеduzimaju aktivnosti iz svog dеlokruga rada, o čеmu ćе javnost biti naknadno obavеštеna. Ministarstvo za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja sarađujе sa Upravom kriminalističkе policijе i nadlеžnim tužilaštvom u cilju rasvеtljavanja okolnosti ovе tragеdijе“, navelo je Ministarstvo.
Kako rade domovi za stare u Srbiji: „Štede na svemu i svačemu“, čak ni državni ne poštuju pravilnik
Bravo za NE, samo napred. Samo budite uporni i ovo klupko kriminala i zla ce se odmotati. Kako pise, postoji vise svedoka koji su preziveli pozar, sigurno su voljni da daju novinama opis sta se desavalo i da li je u casu izbijanja pozara bio prisutan dezurni od osoblja i jos puno toga.
Ova tragedija se ne sme zapustiti niti zaboraviti. Podrska za NE