Srbija

30.01.2024. 09:39

Balkan green energy news

Autor: Nova ekonomija

Novac od srpskih zelenih obveznica najviše otišao na saobraćaj

Foto: Nova ekonomija/Dimitrije Gašić

Foto: Nova ekonomija/Dimitrije Gašić

Srbija

30.01.2024. 09:39

Srbija je raspodelila sva sredstva što je prikupila od prodaje svog prvog paketa zelenih obveznica. Na saobraćaj je otišlo 36,7 odsto, a sledeća stavka po udelu je održivo upravljanje vodama i otpadnim vodama, sa 29,3 procenta, piše Balkan green energy news.

Vlada Srbije je 2021. plasirala svoju prvu zelenu obveznicu, za milijardu evra, i to sa dotad najnižim troškovima finansiranja za državni dug. Celokupna suma je raspodeljena.

Pravni okvir Srbije za zelene obveznice propisuje da prihod od takvih transakcija ide za železnicu i metro, kanalizaciju, upravljanje vodama i otpadnim vodama, zaštitu od poplava, zaštitu biodiverziteta, sprečavanje zagađivanja i kontrolu zagađenosti, upravljanje otpadom, energetsku efikasnost i proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.

Sektor saobraćaja je dobio najveći deo sredstava, 36,8 odsto. Izvedena su četiri železnička projekta, dva za vodotokove i jedan za vozila, prema dokumentu Serbia Green Bond Report.

Kupljena su tri električna voza, a rekonstruisano je 79,4 kilometra pruge.

Grantove su dobili vlasnici i vlasnice 395 vozila s manjim negativnim uticajem na okolinu. Od toga su 350 bili putnički automobili i kombiji.

Na održivo upravljanje vodama i otpadnim vodama potrošeno je 29,3 procenta prihoda i to je druga stavka po visini. Srbija je izgradila ili rekonstruisala akumulacije od ukupno 70 miliona kubnih metara, pokazuje  

Među korisnicima s velikim udelom bio je i sektor sprečavanja i kontrole zagađenja, uključujući cirkularnu ekonomiju – 21,5 odsto. Između ostalog, omogućeno je čišćenje 22 zagađene lokacije. Njihova zbirna površina je 1,6 kvadratnih kilometara.

Preostalih 10,8 procenata su bili za zaštitu životne sredine i biodiverziteta i održivu poljoprivredu.

Vlasti su pokrenule aktivnosti održivog upravljanja šumama na 279.000 hektara kao i zaštitu, obnovu ili održavanje 30.000 hektara zemljišta, piše u dokumentu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.