Svinjsko meso u narednih desetak dana poskupeće i do 200 dinara po kilogramu, tvrde najveći proizvođači svinja u Srbiji.
Razlog za ovako veliko poskupljenje od gotovo 50 odsto je drastično smanjen broj tovljenika.
Do prošle nedelje građani su u mesarama više kupovali svinjski but nego salamu. Najbolje svinjsko meso tada je, naime, koštalo 350 dinara po kilogramu i bilo je jeftinije od prerađevina i za 100 dinara.
Cena svinjskog buta u međuvremenu je porasla na oko 400 dinara, za koliko se kilogram mogao kupiti juče, a do kraja jula svinjski but u mesarama neće biti moguće dobiti ispod 550 dinara, tvrdi za Blic Petar Matijević, vlasnik istoimene mesne industrije, koja godišnje proizvede 100.000 svinja.
„Zbog drastičnog skoka cene svinjetine već sledeće nedelje više će se jesti salama. Za kratko vreme na tržištu je došlo do potpunog obrta. Zbog velike ponude cena tovljenika doskora je bila 140 dinara po kilogramu. To je za proizvođače bilo potpuno neisplativo, pa su značajno smanjili proizvodnju. Sada imamo situaciju da nema dovoljno tovljenika, cena je već skočila na 160 do 170 dinara i tu nije kraj. Svinjski but koji je doskora koštao manje od 390 dinara za samo deset dana koštaće 550 dinara. Cena je već počela da skače, juče se but pazario za 419 dinara“, ocenio je Matijević.
Građane od poskupljenja neće moći da spase ni uvoz svinjetine, jer je cena skočila i u evropskim zemljama. Kilogram svinjskog buta iz uvoza već sada bi u Srbiji koštao 600 dinara, koliko danas staje u Hrvatskoj. U Mađarskoj, gde srpski proizvođači najviše kupuju tovljenike, pre samo mesec dana kilogram svinjetine je koštao 0,96 evra, a danas čak 1,41 evro.
Živojin Jovanović, vlasnik industrije mesa Trlić, kaže da je situacija toliko kritična i da ne treba isključivati ni nestašice.
„Seljaci su donedavno na svakom kilogramu tovljenika gubili po 30 dinara. Sada su zato obustavili proizvodnju, a oni koji i imaju dobar tov obustavili su prodaju jer čekaju bolju cenu. Takva oskudna ponuda će nesumnjivo vrlo brzo dovesti i do poskupljenja i do nestašica“, najavljuje Jovanović.
U Karneksu Miodraga Kostića kažu da rast cene tovljenika zasad neće uticati na promenu cena njihovih proizvoda. Tvrde da je poskupljenje uslovljeno nestašicom svinja usled sporijeg napredovanja tovljenika tokom velikih vrućina.
Branislav Gulan, član odbora za selo SANU, kaže da je stočarstvo u Srbiji u velikoj krizi. Ukazuje na to da je u poslednje dve decenije stočni fond opadao do četiri odsto godišnje, a da je broj svinja smanjen za 600.000. Država svakog tovljenika subvencioniše sa 1.000 dinara. Proizvođači kažu da bi proizvodnja bila isplativa uz pomoć od 1.500 dinara.