Srbija

28.12.2021. 16:37

Nova ekonomija B.O.

Autor: Nova Ekonomija

Novogodišnje jelke – isplativ biznis

Proizvodnja novogodišnjih jelki je isplativ posao, ali je poslednjih godina proizvodnja smanjena zbog povećane potražnje veštačkih jelki, kaže Vladan Ćosić, vlasnik rasadnika Jalovik. “Posao proizvodnje jelki je vi&...

Foto: Pixabay

Srbija

28.12.2021. 16:37

Proizvodnja novogodišnjih jelki je isplativ posao, ali se poslednjih godina manje proizvode zbog povećane potražnje veštačkih jelki, kaže Vladan Ćosić, vlasnik rasadnika Jalovik. 

„Posao proizvodnje jelki je višegodišnji, potrebno je mnogo rada, za proizvodnju jedne jelke od 100 centimenara potrebno je ponekad i više od pet godina. Već godinama unazad postoji trend smanjene tražnje za novogodišnjim jelkama. Pre svega, zbog poboljšanog kvaliteta plastičnih jelki“, kaže Ćosić. 

Foto: Rasadnik Jalovik

Pandemija je, kako on kaže, promenila tržište četinara. Istovremeno sa smanjenjem tražnje za novogodišnjim jelkama porasla je tražnja za drugim vrstama ovog zimzelenog rastinja. 

„To je u direktnoj vezi sa porastom prometa nekretnina, pogotovo vikendica i kuća“, kaže Ćosić. 

Foto: Pixabay

U rasadniku Jalovik nedaleko od Beograda, u Vladimircima proizvodi se nekoliko vrsta novogodišnjih jelki. Od svih vrsta za novogodišnju jelku najčešće se koristi obična šumska smrča (Picea), dok se ređe kupuje jela (Abies), kaže Ćosić.  

„Svakako, najlepša novogodišnja jelka je Picea pungens (Bodljikava smrča), mada se ređe nalazi na tržištu za razliku od klasične šumske smrče, zato što je rast te vrste usporeniji, a samim tim i skuplja proizvodnja“, kaže vlasnik rasadnika u kojem se već 32 godine proizvode četinari na površini od tri hektara.   

U poslednje vreme, javnost, ekolozi, ljubitelji prirode uznemireni su nelegalnom sečom šuma u Srbiji.

„Rasadnici su veliki proizvođači zdravog vazduha. Sa našom proizvodnjom, više od sto hiljada biljaka godišnje, naš ekološki doprinos je nemerljiv. Naš rasadnik je specijalizovan za proizvodnju četinara i trenutno proizvodi više od 110 vrsta“, kaže Ćosić.  

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.