Razvojna agencija Srbije (RAS) raspisala je Javni poziv za učešće u „Programu pružanja standardizovane usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije u 2023. godini“, namenjenom mikro, malim i srednjim privrednim društvima i preduzetnicima.
„Proces mentoringa odvija se po metodologiji RAS, razvijenoj u saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA). Metodologija određuje korake u procesu u okviru kojeg stručno lice, mentor sprovodi u kontaktu i radu sa vlasnikom i/ili zakonskim zastupnikom privrednog subjekta i to veći deo vremena u prostorijama korisnika“, kaže Ana Žegarac, menadžerka projekta.
Preduzeća će zajedno sa mentorom proučiti svoje aktuelno poslovanje, razloge trenutnih problema ili smetnje za dalji razvoj, najvažnije potencijale za rast.
Na kraju će, na osnovu konstatovanog stanja, mentor i korisnik usluge pripremiti plan, ili projekat razvoja.
Program ima za cilj razvoj poslovanja i smanjenje broja neuspešnih privrednih subjekata.
Firme koje budu uključene u program uslugu mentoringa dobijaju besplatno.
Mentoring je sveobuhvatan proces podrške privrednim subjektima koji se nalaze u presudnom trenutku za razvoj ili opstanak. Predstavlja zajednički rad mentora i privrednog subjekta u cilju prevazilaženja trenutne situacije i nalaženja najpovoljnijih rešenja za buduće poslovanje.
Kroz ovaj pristup, privredni subjekat prima ravnomernu, vremenski raspoređenu kontinuiranu podršku. Japanska iskustva u obavljanju mentoringa su pokazala da su efekti ovakvog vida konsaltinga daleko veći od povremenih i kratkoročnih saveta.
Ko ima pravo da konkuriše
Pravo na učešće u Programu imaju mikro, mala i srednja privredna društva i preduzetnici koji obavljaju delatnost u okviru oblasti jednog od sektora prerađivačke industrije i to: industrija mašina i opreme, prehrambena industrija, drvna i industrija nameštaja i industrija gume i plastike.
Rok za prijavu je do 26. maja, a predviđeno je da mentoring u izabranim firmama bude okončan do 20. novembra 2023. godine.
Mentoring program se sprovodi u Srbiji još od 2005. godine i do sada ga je u Srbiji koristilo više od 3.000 firmi.
Kako se podseća, reč je o petom projektu saradnje sa JICA.
Kroz transfer srpskog modela standardizovane usluge mentoringa sprovodi se i u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji sa ciljem unapređenja poslovnog ambijenta i podrške nesmetanom razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetnika.
Svega pet preduzeća za socijalno preduzetništvo registrovano u APR-u