Svog dela nasledstva u Srbiji odriče se više od 43 odsto žena, najčešće u korist muških srodnika, izjavila je predstavnica Ženskog udruženja kolubarskog okruga Katarina Ranković za list Nova.
Ona je iznela podatak da su žene isključive vlasnice 25 odsto imovine, iako čine 51 odsto društva.
Ranković je na konferenciji „Koliki je moj deo“ izjavila da su po Zakonu o imovini i nasleđivanju muškarci i žene jednaki, što pokazuje da je u Srbiji običajno pravo jače od zakona starog skoro sedam decenija.
Kada se govori o tome da je nasleđivanje u Srbiji neravnopravno, jedan od argumenata je da se žene dobrovoljno odriču, istakla je ona, uz konstataciju da je „pitanje da li se radi o dobrovoljnom odricanju“.
U članu 82. Zakona o socijalnoj zaštiti navodi se da osobe koje se odreknu svog dela nasledstva nemaju pravo na socijalna davanja u periodu u kom su mogle da se izdržavaju od tog dela nasledstva, podsetila je ona.
Zbog tih spornih pitanja u vezi sa neravnopravnim nasleđivanjem, organizacije iz cele Srbije su se okupile u Koaliciju za pravedno nasleđivanje, čiji je cilj ukidanje spornog člana 82. Zakona o socijalnoj zaštiti.
Jelena Ružić, iz Ženskog udružanja kolubarskog okruga, izjavila je da žene koje trpe nasilje često odustaju od napuštanja nasilnika kako bi zadržale pravo na starateljstvo, jer im partneri prete da neće moći da dobiju starateljstvo nad decom, jer ne poseduju imovinu.
„Najteže je uništavati te rodne uloge i obrasce koji su među nama vekovima“, ocenila je.