Vesti iz zemlje

21.07.2022. 10:44

Nevena Petaković

Autor: Nova Ekonomija

Odlučeno kome ide sedam miliona evra za nadzor izgradnje Nacionalnog stadiona

Nova ekonomija/Paola Felix Meza

Građevinska direkcija Srbije i Institut za puteve dobili su posao da upravljaju projektom i vrše stručni nadzor na izgradnji linijske infrastrukture za potrebe izgradnje Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinu.

Oni su ponudili da upravljanje i nadzor, posao koji će po svemu sudeći trajati više godina, odrade za 805 miliona dinara (bez PDV-a), vidi se o odluci o dodeli ugovora.

Vlada je zaključkom iz maja ove godine dala saglasnost da se izgradnja linijske infrastrukture za Nacionalni stadion proglasi projektom od posebnog značaja.

~Ministarstvo je prilikom raspisivanja ove javne nabavke njenu vrednost procenilo na 900.000.000 dinara, bez PDV-a. 
~U 2020. godini je planirano da se izvrši plaćanje do 330 miliona dinara, u 2023. godini do 120 miliona dinara, u 2024. godini do 210 miliona dinara, a nakon 2024. godine treba da se izvrši plaćanje do 420 miliona dinara.
~Sredstva od 330 miliona dinara planirana su budžetom za 2022. godinu, a ostatak planiranih sredstava biće obezbeđen budžetom za naredne godine. 

Obaveze izvršioca su, između ostalog, da „izradi projektni zadatak“, da „izradi konkursnu dokumentaciju i izvrši izbor izvođača radova“, da „koordinira aktivnostima svih učesnika u postupku izgradnje“,  kao i „da jednom mesečno izveštava naručioca o statusu Projekta“, pisalo je u modelu ugvora.

Rok za izvršenje usluga „upravljanja projektom“ i „stručni nadzor“ je pet godina (60 meseci), vidi se iz oglasa o javnoj nabavci.

Ponudu je, pored izabranih, podnela i grupa ponuđača koju čine firme iz Srbije i Mađarske (Project Bito Utiber, Utiber Kozuti Beruhato KFT, Vikoti Mernok Iroda, Institut IMS, LINS Projekt), ali je ponuda ocenjena kao neprihvatljiva.

Tender za Nacionalni stadion u Surčinu: 900 miliona dinara za upravljanje i nadzor
Nacionalni stadion na „neprimerenom“ mestu

Vlada je početkom godine utvrdila Prostorni plan područja posebne namene Nacionalnog fudbalskog stadiona. Površina obuhvaćena planom iznosi oko 119 hektara. Površine za sportske objekte i komplekse (nacionalni fudbalski stadion i pomoćni sprotski objekti), kako se vidi u prostornom planu, iznose oko 46,5 hekatra. 

Područje na kojem će se graditi stadion nalazi u široj zoni sanitarne zaštite Beogradskog vodoizvorišta.

Hidrogeolog i bivši sekretar za životnu sredinu u gradskoj upravi Branislav Božović rekao je ranije za Novu ekonomiju da je to „neprimereno“ i da je „neopravdano tamo graditi stadion tih dimenzija“.

Urbanistički zavod Beograda je sredinom aprila ove godine dobio posao da za 50,3 miliona dinara (bez PDV-a) izradi prostroni plan područja posebne namene nacionalnog fudbalskog stadiona (druga faza).

Prethodno je ovaj zavod u 2020. godini dobio da izradi prostorni plan područja posebne namene Nacionalnog fudbalskog stadiona (vrednost ugovora iznosila je 19,6 miliona dinara).

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.