Srbija

25.06.2016. 23:24

Beta, N1

Autor: Nova Ekonomija

Održan četvrti protest zbog rušenja u Savamali, desetine hiljada građana šetalo ulicama

Srbija

25.06.2016. 23:24

Protest i protestna šetnja Incijative „Ne da(vi)mo Beograd” zbog rušenja objekata u Savamali, završeni su pred Palatom Srbija, gde je na platou bio postavljen simbol protesta – velika žuta patka.

Istina o noćnom rušenju u Savamali već dva meseca je u mraku – toliko dugo već traju i protesti inicijative „Ne da(vi)mo Beograd”.

Organizatori su nakon dvočasovnog protestnog okupljanja i šetnje od Skupštine grada do Palate Srbija, gde je sedište MUP-a, još jednom zatražili ostavke gradonačelnika Beograda Siniše Malog, predsednika Skupštine grada Nikole Nikodijevića, ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, v.d. direktora policije Vladimira Rebića, i načelnika Komunalne policije Nikole Ristića.

„Dok budu rasle laži rašće i patka“, poručili su organizatori i dodali da je cilj protesta da Beograd postane slobodan grad, kao i da će zbog toga biti nastavljena okupljanja dok se svi zahtevi ne ispune.

Posle skupa protesna šetnja krenula je centralim ulicama grada. Atmosfera se, po inače vrelom danu, usijala u Terazijskom tunelu, koji su protestanti prošli uz ritam bubnjeva i pištaljki.

Brankov most podrhtavao je oko petnaest minuta dok je preko njega prelazila kolona u kojoj su većinom bili mladi. Organizatori tvrde da je u šetnji učestvovalo oko 20.000 građana dok je prema prvim procenama policije na protestu učestvovalo oko 5.000 ljudi.

Okupljeni su nosili transparente, a neke od parola bile su: „Kako smo sistematski uništavani od komplentnih idiota“, „U Malog su kratke noge“, „Beograd na vodi lopovima godi“ i „U potrazi za državom“.

13482801 635713573272818 6002088330179209538 o

Protest je prošao bez incidenata, iako su se u jednom trenutku, na početku protestne šetnje, pre ulaska u Terazijski tunel, pojavili i građani suprotnog mišljenja koji su nosili parole „Niste ni za patku“ i „Patku dajte ocu a možete i majci“.

Policija je obezbeđivala protest, ali ne i u velikom broju.

Okupljenima su se pre početka šetnje obratili novinar Miloš Vasić koji je poručio da je najvažnije da se otkrije ko je policiji naredio da u noći kada su rušeni objekti u Hercegovačkoj, ne reaguje.

„Te noći počinjen je niz krivičnih dela a neko je policiji naredio da ne reaguje“, rekao je Vasić i dodao da se dva meseca odugovlači i „mrljavi“ time da se sve otkrije do kraja.

Prošlo je tačno dva meseca od dešavanja u izbornoj noći 24. aprila, kada su javnosti još nepoznate osobe srušile objekte u Hercegovačkoj ulici u beogradskoj četrvti Savamala.

Organizatori protesta iz inicijative „Ne da(vi)mo Beograd” smatraju da su među odgovornima osobe iz vrha gradske vlasti, što je u međuvremenu potvrdio i premijer Aleksandar Vučić koji međutim nije govorio o imenima.

Organizatori protesta tvrde da država simulira ostavke time što je smenila načelnika beogradske Uprave kriminalističke policije Dragana Kecmana koji je, nakon toga, u pismu javnosti naveo da je bio jedan od retkih koji je insistirao da se obavi uviđaj u Savamali. Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović negirao je, međutim, da smena Kecmana ima veze sa slučajem Savamala.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Smehoteka od stvorenja bez integriteta. Novinara vise nema u citavom svetu, klimoglavci i vlastodrzacke evit efendije. Molim vas nadjite drzavu gde postoje novinari i sloboda medija. Bio bih vam zahvalan.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.