Srbija

25.04.2023. 11:54

Saopštenje

Autor: Nova ekonomija

Opada tražnja za IT stručnjacima u Srbiji

Pixabay

Srbija

25.04.2023. 11:54

Broj otvorenih konkursa za IT stručnjake u prvom kvartalu 2023. godine je manji za čak 50 odsto u odnosu na isti period prošle godine, pokazali su najnoviji podaci sajta HelloWorld.rs, saopštio je taj portal.

„Ovo je iznenadilo mnoge posmatrače tržišta, s obzirom da je prethodna godina bila obeležena visokom tražnjom za IT stručnjacima i brzim rastom industrije„, navodi se u sauopštenju specijalizovanog IT portala.

Međutim, detaljnija analiza pokazuje da se u 2023. godini traži manji broj senior IT stručnjaka u odnosu na prošlu godinu, dok su mediori postali prioritet poslodavcima.

DIZNI OTPUŠTA 7.000 ZAPOSLENIH

Prema podacima sa sajta HelloWorld.rs, u prvom kvartalu 2023. godine, čak 64 odsto svih oglasa namenjeno je mediorima, 18 odsto seniorima, dok su ponude za juniore činile 15 odsto svih oglasa.

U poređenju sa prošlom godinom, udeo oglasa za seniore se smanjio za pet odsto, dok se udeo oglasa za juniore povećao za sedam odsto.

Najtraženiji u IT sektoru u 2023. godini su Software Developeri, što nije iznenađujuće s obzirom na njihovu važnost u razvoju softverskih rešenja.

IT Help Desk/Support pozicija se takođe nalazi na visokom drugom mestu, dok su System Administrator/Engineer, Frontend Developer i DevOps System Administrator/Engineer na trećem, četvrtom i petom mestu.

Kada se uzmu u obzir plate navedene na HelloWorld.rs, vidljivo je da su one ostale na istom nivou kao i prethodnih godina. Ipak, primećuje se da su Software developeri i u 2023. godini i dalje najplaćenija grupa IT stručnjaka.

JavaScript je najtraženiji programski jezik u prvom tromesečju 2023. godine, dok su SQL, Git, Linux i Agile takođe visoko rangirani na listi najtraženijih tehnologija.

„Takođe, analiza sajta HelloWorld.rs pokazala je i da je značajan broj žena u potrazi za poslom u IT sektoru. Svaki četvrti kandidat koji traži posao na našem sajtu je žena. To samo potvrđuje da je sve veći broj njih zainteresovano da napravi karijeru u IT sektoru. Rast broja žena u IT-ju je izuzetno pozitivan trend i pokazatelj da se polako smanjuje rodna nejednakost u ovoj industriji“, navodi se u saopštenju.

GitHub otpušta deset odsto radnika, prelazi na rad od kuće

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.