Srbija

28.11.2022. 09:18

Politika

Autor: Nova ekonomija

Opet nas čeka poskupljenje kafe?

Nova ekonomija / Paola Felix Meza

Foto: Paola Felix Meza

Srbija

28.11.2022. 09:18

Sirovina za proizvodnju kafe na svetskim berzama znatno je pojeftinila od avgusta. Ipak, a domaći proizvođači umesto da smanje cene, nameravaju da ih podignu za 10 odsto.

Kako piše Politika, novo poskupljenje kafe bilo bi neporavdano, jer su njene cene od avgusta, kada je bila na najvišem nivou, sa 800 pale na 600 dinara po kilogramu.

Poskupljenje bi moglo da se očekuje već od sledeće nedelje, kod nekih proizvođača.

Neimenovani sagovornik Politike, koji je dobro upoznat sa prilikama na tržištu kaže da je činjenica da su ostali parametri poput kartona, folije, energenata poskupeli, ali pad cena sirovine potpuno je to kompenzovao zbog čega novo poskupljenje nije realno.

Inače prosečna cena kafe u Srbiji, u maloprodaji, od januara ove godine povećana je sa 1.416 dinara po kilogramu na 1.527 koliko je iznosila u oktobru, pokazuju podaci Ministarstva trgovine.

U najnovijim okolnostima na tržištu maloprodajna cena kafe, sa trgovačkom maržom, ne bi trebalo da pređe 1.250 dinara. Tim pre što ni cena transporta više ne može da bude izgovor za trgovce kafom, jer je i prevoz brodovima pojeftinio za gotovo tri puta.

U globalnom talasu poskupljenja svih namirnica najnoviji pad cena ovog proizvoda izazvao je pažnju i svetskih medija.

CNN je objavio da je ovo najveći pad cena od novembra prošle godine kada su ugovori za trgovinu kafom bili na najvišem nivou od 2012. I oni se pitaju kada će se ovo odraziti na ceni u prodavnicama.

Na američkom tržištu, kako se dodaje, kafa je od početka godine takođe poskupela za 14,8 odsto, a „Starbaks“ je nedavno objavio da je cene podigao za šest procenata.

Stručnjaci za tržište poljoprivrednih proizvoda u „Rabobanci“ navode kako vremenske prilike u Brazilu pokazuju da će ta zemlja imati dobar rod.

„Kafa, čaj i kakao“ poskupeli 24,5 odsto u odnosu na lane

Sa druge strane u prilog tome ide i jak dolar.

Veliku ulogu igraju i investicioni fondovi, koji kupuju određene količine kafe, a onda čekaju pravo vreme na tržištu kada cene porastu, kako bi je prodali i ostvarili zaradu.

Kako se dodaje, čitav taj ciklus ili spoj faktora naposletku utiče na potrošača, odnosno finalnu cenu koju platimo u marketu.

U Rabobanci smatraju da se ipak ne može očekivati drastičan pad cena za potrošače, zbog toga što oni imaju probleme sa rastućim troškovima na tržištu rada i distribucije koji su i u ovom trenutku visoki.

Prema podacima Evrostata, i na evropskom tržištu su cene kafe znatno porasle u 2022. godini.

Prema podacima iz avgusta, cena kafe je u zemljama Evropske unije u proseku bila za 16,9 odsto viša nego godinu dana ranije, dok je u avgustu 2021. bila za 0,5 procenata viša u poređenju s istim mesecom 2020.

Kafa je najviše poskupela u Finskoj, za 43,6 odsto, zatim u Litvaniji 39,9, Švedskoj 36,7. Estoniji 36,4 i Mađarskoj 34,3.

Inače, u isto vreme prošle godine u Srbiji se digla velika prašina oko cene ovog proizvoda kada je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković skrenula pažnju na njegovu cenu.

Ona je tada rekla da je za samo dve nedelje cena kafe neprimereno porasla i da je toliko poskupljenje nedopustivo. Guvernerka je onda upozorila da pojedini trgovci koriste rast inflacije i neopravdano i veštački podižu cenu.

ANKETA Da li je zaista „sve poskupelo“?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.