Srbija

12.11.2024. 11:18

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

OTP grupa: Kratak prikakaz rezultata za prvih devet meseci 2024.

Ilustracija: OTP

Srbija

12.11.2024. 11:18

Kumulativni profit OTP Grupe nakon oporezivanja iznosio je 2,112 miliona evra u periodu od januara do septembra 2024. godine, s tim da je prinos na kapital dostigao 24.9%. Smanjenje dobiti nakon oporezivanja od 4% u odnosu na prethodnu godinu nastalo je zbog jednokratnog direktnog efekta od 425 miliona evra (nakon oporezivanja) uključivanja dve novostečene banke u bazni period; u 9M 2024. nije bilo stavki prilagođavanja na nivou Grupe.

Svi geografski segmenti beleže pozitivne rezultate za period od januara do septembra 2024. Udeo inostrane dobiti dostigao je 69% nakon konsolidacije novostečene Ipoteka Banke u Uzbekistanu i prodaje rumunske banke koja je okončana jula meseca 2024. godine.

Kumulativni korigovani profit nakon oporezivanja poboljšan je za 19% dok je organski i rast prilagođen valuti porastao za 14% u odnosu na prošlu godinu.  

Kumulativni operativni profit porastao je za 22%, uglavnom zahvaljujući povećanom neto prihodu od kamata od 28% (+25% organski i rast prilagođen valuti), povećanju obima poslovanja i poboljšanju marži.

Operativni troškovi su porasli za 14%, dok je organski i rast troškova prilagođenih valutama dostigao 13%. Odnos kumulativnih troškova i prihoda poboljšan je za 1,7 pp na 41,0%. 

Dobit od 814 miliona evra nakon oporezivanja ostvarena u trećem kvartalu 2024. bila je u skladu sa povećanjem od 19% ili 129 miliona evra u odnosu na prethodni kvartal, uglavnom zbog  povećanja ostalih prihoda za 54 miliona evra i smanjenja troškova obezvređivanja za 49 miliona evra. 

U trećem kvartalu, operativni prihod povećan je za 7% u odnosu na prethodni kvartal, uz povećanje organskog odnosno rasta prilagođenog valuti od 6%. 

Konsolidovani kreditni kvalitet zadržao je stabilnost, uz dalji povoljan trend glavnih indikatora kreditnog kvaliteta.

Konsolidovani obim depozita povećan je za 2% u odnosu na prethodni kvartal bez uticaja na dekonsolidaciju u Rumuniji i prilagođavanje valuti, i dostigao je godišnji rast od 5%.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.