U Beogradu je danas svečano otvoren 56. Međunarodni sajam automobila, koji je jedan od jedanaest najvećih međunarodnih sajmova automobila u svetu ove godine, i jedan od tri najveća sajma automobila u Evropi. Takođe, otvoren je 17. Međunarodni sajam motocikala, skutera, kvadova i prateće opreme „Motopassion“.
Aleksandra Đurđević, predsednica Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova tom prilikom je istakla da je ove godine prisutan rekordan broj brendova i premijera otkada sajam postoji.
„Ove godine izlaže čak 105 brendova uz 180 premijerno prikazanih modela i to
51 automobilski brend uz premijerno predstavljanje 80 modela, 12 brendova lakih privrednih vozila uz premijerno predstavljanje 27 premijera, 43 moto i ATV Brend uz premijerno predstavljanje 72 modela. U odnosu na prethodni sajam, kada smo imali izazove sa dostupnošću vozila i dužim rokovima isporuke, ove godine situacije je značajno bolja. Takođe očekuje se i bolja ponuda finansijskih uslova za kupovinu vozila – niže kamatne stope i bolje pogodnosti banaka“, rekla je Đurđević.
Najskuplji i najjeftiniji automobil na sajmu
Najskuplji automobil na ovogodišnjem sajmu je Maserati od 480.800 evra.
S druge strane, najpovoljniji je Dačia Sandero od 14.990 evra.
Interesantno je da je na ovom sajmu prisutno čak dvadeset brendova sa kineskog tržišta. Daleko više u odnosu na prošlogodišnji sajam, kada ih je bilo svega tri.
Prvi put je na Sajmu automobila izložen domaći električni model Fiat Grande Panda iz Kragujevca.
“Razvoj ekosistema za elektrifikovana vozila je jedan od najvećih zajedničkih ciljeva. To podrazumeva, širenje mreže javnih punjača, planiranje reciklažnih centara za dotrajale baterije, uvećanje iznosa budžeta za subvencije, uvođenje ne-finansijskih subvencija. To su oblasti u okviru kojih moramo delovati zajedno i odnosi se i na regulatore, privatne kompanije, uvoznike, udruženja. Još jedna značajna tema jeste – regulisanje tržišta polovnih vozila. Kod nas ovo tržište je i dalje pet puta veće od tržišta novih. U 2024. godini uvezeno je čak 135.000 polovnih vozila, od čega skoro polovina sa EURO 3 i EURO 4 motorima, koji su označeni kao najveći izazovi kada je u pitanju čistiji vazduh i zaštita životne sredine. Zato je koordinisani pristup ovom pitanju neophodan. To je društvena odgovornost na duže staze koja zavisi od nas”, rekla je Đurđević.
Na kojim automobilima se najčešće smanjuje kilometraža: Briše se i po 100.000 kilometara