Srbija

26.08.2020. 15:13

Politika

Autor: Nova Ekonomija

Pad kamata na međubankarske pozajmice smanjuje ratu kredita

Euribor odnosno kamata po kojoj banke u evrozoni pozajmljuju novac jedna od druge, nedavno se spustila na istorijski minimum od minus 0,49 procenata, što će uticati na smanjene kamata na kredite inediksirane u evrima u Srbiji, piše&nbs...

Foto: Pixabay

Srbija

26.08.2020. 15:13

Euribor odnosno kamata po kojoj banke u evrozoni pozajmljuju novac jedna od druge, nedavno se spustila na istorijski minimum od minus 0,49 procenata, što će uticati na smanjene kamata na kredite inediksirane u evrima u Srbiji, piše Politika.

Kako je Tanjugu rečeno u Udruženju banaka Srbije (UBS), većina kredita u evrima u našoj zemlji vezana je za euribor, pa će mesečna rate za otplatu tih kredita biti niža.

Postavlja se i pitanje da li su banke u obavezi da primene tu kamatu na buduće kredite koje odobravaju, ili će se to odnositi na kredite koji su već odobreni. 

UBS objašnjava da se euribor primenjuje na svaki kredit kod koga se kamatna stopa izražava kao zbir vrednosti euribora i kamatne marže koju naplaćuje banka.

To se odnosi na sve namene kredita (stambene i druge), kao na one koji su ranije ugovoreni, tako i na one koji će se tek ugovarati sa euribor klauzulom.

UBS napominje da nije moguće proceniti za koliko bi rata kredita mogla biti niža, jer se kamatne stope razlikuju prema vrstama kredita. 

„Različiti su rokovi otplate, kao i uslovi u pojedinačnim bankama“, dodaju u tom udruženju.

UBS savetuje svakog klijenta da sa svojom bankom proveri konkretne i detaljne podatke o kreditu koji koristi.

Pad euribora usledio je nakon što su banke u evrozoni u junu uzele više od 1,3 biliona evra jeftinih zajmova od Evropske centralne banke.

Reč je o programu čiji je cilj da se podstakne ekonomski rast članica EU u situaciji kada su pogođene pandemijom. 

NBS USVOJILA PROPISE ZA DUŽU OTPLATU KREDITA ODOBRENIH PRE VANREDNOG STANJA

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.