Bagremovog meda na tržištu je ostalo jako malo, ali mu pada cena, pre svega zbog pada tražnje saopštio je Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS). Ipak, Srbija je i dalje svetski rekorder sa otkupnom cenom od 7,1 evra.
Razlozi za pad cene su ratna krize u Ukrajini, opšti poremećaja tržišta, kao i smanjenje kupovne moći stanovništva u Evropskoj uniji.
U SPOS-u navode kako se nadaju da taj trend neće biti dugotrajan.
Kako se dodaje, prema podacima Pčelarskog saveza Mađarske, trenutna otkupna cena bagremovog meda u toj zemlji je 6,3 evra, a kod pčelara na zalihama ima još oko 4000 tona meda.
Međutim, tražnja za bagremovim medom najslabija u poslednjih par meseci.
„Podsećamo da je u ranijem periodu maksimalna otkupna cena u Mađarskoj iznosila 6,7 evra. Tako je Srbija, odnosno Pogon ‘Naš med’ i dalje svetski rekorder sa otkupnom cenom od 7,1 evra za kilogram bagremovog meda, a videćemo koliko još dugo ćemo moći da je održimo“, dodaje se u saopštenju.
Iskusni pčelari savetuju kako početi biznis u Srbiji
Pčelari uskoro dobijaju digitalnu mapu pčelinjakaPoliflornog meda, odnosno livadskog meda, kako se podseća, više skoro i da nema na tržištu, pa se očekuje stabilizacija cene u narednih mesec dva, ako se tražnja održi.
SPOS-ov pogon ‘Naš med’ trenutno pregovara za cvetni med do cene od 3,25 evra za kilogram, koliko bi pčelar potencijalno ukupno dobio za kilogram meda kada se sabere otkupna cena i PDV (porez na dodatu vrednost) nadoknada.
„Videćemo da li će pregovori uspeti, ali u ovakvoj tržišnoj situaciji konačno se otvara izvesna šansa za konkurentnu cenu našeg cvetnog meda“, dodaje se u saopštenju.
Kako se dodaje, pčelari koji još nisu prodali cvetni med (suncokret ili bilo koji drugi), a odgovara im cena od 3,25 evra, mogu da se jave Pogonu „Naš med“ do kraja nedelje, kako bi njegova uprava znala koju količinu meda može da ponudi otkupljivačima.