Sezona prskanja u voćnjacima poklapa se sa pčelarskom sezonom, pa se na poljoprivrednike apeluje da pravilno koriste sredstva za zaštitu bilja, prenosi Beta. Kako se podseća pčele doprinose povećanju prinosa proljoprivrednih kultura i ne smeju se trovati hemijskim sredstvima
„Sredstva za zaštitu bilja moraju se koristiti u skladu sa deklaracijom istaknutom na svakom preparatu i što je najvažnije ta sredstva se mogu koristiti pre i posle, a nikako u vreme cvetanja voća i dugih biljaka“, kažu stručnjaci za zaštitu bilja iz Poljoprivredne savetodavne stručne službe u Prokuplju.
Prema njihovim rečima ratari i voćari treba posebno da obrate pažnju na tretiranje trave u voćnjacima koja prilikom cvetanja privlači pčele.
Oni naglašavaju da travu treba održavati isključivo košenjem, a ne upotrebom pesticida.
Podsećaju na značaj pčela jer one ne samo da daju med i druge pčelinje proizvode, već su i veoma važne kao oprašivači biljaka.
Medonosne pčele nisu ugrožene, a svet bez njih ne bi nestao (VIDEO)
Iskusni pčelari savetuju kako početi biznis u Srbiji
Pčelari uskoro dobijaju digitalnu mapu pčelinjaka
Zasadite ovo cveće i pomozite opstanku pčelaZbog njih kako se naglašava imamo bolje prinose, više ulja u uljaricama i kvalitetne i ujednačene plodove, što sve utiče i na prihode poljoprivrednika.
„Jedna pčelinja zajednica donese i do 500 evra profita i povećavaju prinos uljane repice i do 50 odsto od čega pčelarima pripadne oko tri odsto u vidu pčelinjih proizvoda“, kažu poljoprivredni stručnjaci.
Na poljoprivrednike se apeluje da koriste prskalice sa adekvatnim diznama, kao i da tretiranje bude rano ujutru ili kasno uveče kada pčele nisu aktivne.
Kao problem u ovoj oblasti javlja se i tretiranje komaraca, naročito iz vazduha, kada zakon predvidja zatvaranje pčela što može da dovede do njihovog gušenja, pa se kao rešenje ovog problema nalaže ukidanje tretiranje komaraca iz vazduha, već samo sa zemlje.