Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović rekao je da je predloženi republički budžet za narednu godinu izbalansiran i da je deficit mali, što je dobro.
Međutim, kako je ocenio, dobro stanje u državnoj kasi nije iskorišćeno da se penzije vrate na nivo pre 2014. godine.
On je na sednici Odbora Skupštine Srbije za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava rekao da će nizak planirani deficit omogućiti pad javnog duga u 2018. godini za dva procentna poena, sa 65 na 63 odsto bruto domaćeg proizvoda, ali je i dalje on visok i da ga treba smanjivati.
„Nizak deficit republičkog budžeta, kao i budžeta opšte države treba zadržati u dužem periodu“, rekao je Petrović i pohvalio to što su povećana sredstva za javne investicije, ali je zamerio što je najveći deo namenjen infrastrukturi, a ne i zdravstvu, školstvu i zaštiti životne sredine.
Ministarstvo odbrane i Ministarstvo unutrašnjih poslova su, prema njegovim rečima, dobili najviše novca iz budžeta za 2018. godinu, ali se, kako je objasnio „ne vidi za koje namene, a to je neophodno znati jer i vodovodi i kanalizacije su u lošem stanju“.
Dodao je da se kritike Fiskalnog saveta odnose i na to što iznadprosečne penzije nisu vraćene na period pre smanjenja jer kriza javnih finansija više ne postoji.
„Penzije su stečeno pravo i vezane su za visinu uplate doprinosa a mogle bi biti i pravno osporene pa bi tako mogao nastati dodatni trošak. Nije više opravdano produžavati privremene mere o smanjenju penzija“, rekao je Petrović.
On je istakao da Fiskalni savet ima primedbe što nije ukinuta i mera kontrole zapošljavanja u javnom sektoru a umesto toga urađena analiza gde ima viškova, a gde manjkova zaposlenih.