Vesti iz zemlje

25.10.2023. 16:55

Autor: Katarina Pantelić

Pijačni prodavci dobili 15 odsto popusta na zakup beogradskih tezgi

Vlada Crne Gore je u martu ove godine kreirala Izvor: Nova ekonomija

Vlada Crne Gore je u martu ove godine kreirala „antiinflacionu korpu“ u koju je uvrstila 25 proizvoda i ograničila njihove cene, pre nekoliko dana Srbija je izabrala 20 vrsta proizvoda čija će cena biti snižena od sutra, a o tome ovih dana razmatra i Hrvatska.

Pijačni prodavci u Beogradu dobili su popust od 15 odsto na zakupninu pijačne opreme, odnosno tezgi, koji će važiti godinu dana. Popust se odnosi na sve usluge koje prodavcima naplaćuju javna komunalna preduzeća u Beogradu.

Ove naknade obuhvataju preko trideset kategorija naknada, koje se naplaćuju zavisno od konkretne pijace, lokacije tezge, veličine zakupljenog prostora, pravnog statusa prodavca, ali i robe kojom trguju.

Predsednik Udruženja pijačnih podavaca „Opstanak“ Srđan Praštalo rekao je za Novu ekonomiju da je Beograd ovom merom „izašao u susret prodavcima“, odnosno i u susret Beograđanima.

Praštalo dodaje i da će se prodavci potruditi da cene na pijacama budu konkurentne i povoljnije „kako bi sugrađani mogli da prođu bezbolnije kroz ovaj period inflacije“.

„Meni će to kao prodavcu dati prostora, (odnosno) manje operativne troškove, da mogu da smanjim maržu gde god je to moguće. Krajnji rezultat toga je da će svima biti lakše, uključujući i naše mušterije i penzionere koji kupuju kod nas na pijacama, (jer) ćemo mi biti manje opterećeni“, rekao je Praštalo.

On pojašnjava da se cena mesečnog zakupa tezge u Beogradu razlikuje od zone u kojoj se pijaca nalazi i od mesta na kojem se nalazi prodavac, a da prosečna mesečna zakupnina tezge iznosi od 20.000 dinara pa naviše.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić danas je rekao da će ova mera doprineti stabilizaciji cena, da će zakupci imati bolju konkurentnost na tržištu, dok će kupci biti zadovoljniji „prilikom svakodnevne nabavke svežih domaćih proizvoda“.

Šapić je istakao da smanjenje cena svih pijačnih usluga za 15 procenata predstavlja „jednu vrstu socijalnih mera“.

„Na taj način pokušavamo da stabilizujemo i cene proizvoda na pijačnim tezgama, tako da ćemo u narednih 12 meseci staviti neku vrstu moratorijuma. To je još jedna od mera kojima pokušavamo da pomognemo građanima i olakšamo njihov život“, kazao je Šapić.

Naglasio je da se u poslednjih par meseci vrše rekonstrukcije beogradskih pijaca kao što su one u Obrenovcu i Lazarevcu, a da se očekuje da u novembru budu završeni radovi na Otvorenom tržnom centru na Miljakovcu.

Podsećamo, pijačni prodavci neće morati da uvedu nove fiskalne kase na kraju ove godine, jer je primena e-kasa na pijacama odložena do 31. decembra 2024. godine.

U izmeni Uredbe o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa na malo preko e-kase piše da je rok pomerem do kraja sledeće godine.

Nove fiskalne kase još godinu dana neće na pijace

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.