Beogradski Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove objavio je rani javni uvid za potrebe izrade Plana detaljne regulacije bloka između Bulevara despota Stefana, Milana Kašanina, Vladete Jerotića (nekadašnja Dalmatinska) i Botaničke bašte „Jevremovac“. Prema objavljenoj dokumentaciji, deo kuća će biti zamenjeno višespratnicama.
Kako se vidi iz objavljene dokumentacije, u jednom delu ovog bloka, odnosno na parcelama 2560, 2561, 2558 i delu parcele 2559/1, trenutno se nalaze ulični i dvorišni objekti „bez vrednosti sa stanovišta zaštite“.
Deo njih će zato biti zamenjen četvorospratnicama, u kojima će biti kombinovano stanovanje (na višim spratovima) – plus poslovni prostori u prizemlju.
Takođe, najavljuje se i proširenje parcele na kojoj je predškolska ustanova „Skadarlija“, koja se takođe nalazi u ovom delu bloka.
Šta se sve nalazi u bloku koji je obuhvaćen planom i šta je se menja, a šta ostaje?
Blok, između Bulevara despota Stefana, Milana Kašanina, Vladete Jerotića (nekadašnja Dalmatinska) i Botaničke bašte „Jevremovac“ u Beogradu, za koji se izrađuje plan detaljne regulacije, kako se navodi, predstavlja jednu od središnjih urbanističkih tačaka centralne zone Beograda.
„S obzirom na poziciju i značaj u urbanom tkivu grada, postoji potreba da se usaglasi postojeća i planirana izgradnja, kako u visinskoj regulaciji, tako i u pogledu stilskih karakteristika objekata i atraktivnosti prostora, zaštite kulturno-istorijskog nasleđa, pešačkih prodora, vizura i sagledljivosti prostora, kako bi se zaokružila urbana transformacija navedenog bloka“, navodi se u elaboratu koji je stavlje na rani javni uvid.
Planom detaljne regulacije stvoriće se uslovi da se „dotrajali građevinski fond zameni novim“, uz povećanje bruto površine i smanjenje zauzetosti, te povećanje zelenih unutrablokovskih površina, objašnjava se u elaboratu.
„Na osnovu analize postojećeg stanja i Studije zaštite nepokretnih kulturnih dobara, kao i svih drugih relevantnih činjenica i zahteva korisnika prostora, dat je predlog planskog rešenja koji se najvećim delom oslanja na zatečeno stanje i kojim nisu predviđeni nikakvi radikalni zahvati, naročito u pogledu saobraćajne i ostale infrastrukture“.
U Studiji zaštite nepokretnih kulturnih dobara se navodi da je maksimalnu visinu novih objekata na ivičnoj regulaciji potrebno uskladiti sa pretežno dominantnom visinom u bloku, odnosno sa ugaonim objektom u Milana Kašanina 2 (Džordža Vašingtona 21a).
Navedeni objekat ima prizemlje, pet spratova i povučeni sprat. U skladu s tim, u ovoj zoni maksimalna spratnost objekata može da bude P+G+4+Ps.
Foto: Printskrin/GeoSrbija
Druga podcelina je zona M5.2 koja obuhvata parcele 2555, 2556 i 2557.
Na ovim parcelama, u Vladete Jerotića broj 9, 11 i 13 (bivša Dalmatinska) nalaze se objekti koji poseduju kulturno-istorijsku vrednost i sa stanovišta službe zaštite, objekti su kategorisani kao objekti od vrednosti koji se zadržavaju.
Dvorišni objekti, dvospratni i trospratni, su kategorisani kao objekti manjih vrednosti, a merama zaštite je predviđeno i njihovo očuvanje.
Svi navedeni objekti u ovoj zoni biće zadržani u postojećem stanju, a ovim planom je predviđeno njihovo vraćanje u prvobitno stanje (rekonstrukcija uličnih fasada objekata od vrednosti), tekuće održavanje svih objekata i uređenje slobodnih površina.
Printskrin/Planirano stanje/Plan detaljne regulacije bloka između Bulevara despota Stefana, Milana Kašanina, Vladete Jerotića (Dalmatinska) i Botaničke bašte „Jevremovac“, Gradska opština Stari grad
U bloku koji se obrađuje ovim planom nalazi se i predškolska ustanova „Skadarlija“ koja se nalazi na parcelama 2553/6 i 2562/1. Kompleks čine dva međusobno povezana objekta pozicionirana u dubini parcele, kao i ozelenjen prostor dvorišta sa dečijim igralištima.
U elaboratu se navodi da je prema planu generalne regulacije, predviđeno proširenje parcele predškolske ustanove prema jugu.
Na uglu Bulevara despota Stefana i Milana Kašanina, nalazi se najdominantniji objekat u bloku u kome su smešteni Urbanistički zavod Beograda i Zavod za izgradnju Beograda. Objekat ima prizemlje i šest spratova i obuhvata parcele 2553/1, 2553/7 i 2562/2.
Zgrada spada u jedan od najreprezentativnih primera arhitekture brutalizma u Srbiji i predstavlja upečatljiv i monumentalni urbani reper koji se uklapa u šire urbanističko okruženje.
Ovim planom nisu predviđene intervencije na objektu, niti povećanje njegove površine, osim tekućeg održavanja i uređenja slobodnih površina.
Rani javni uvid u ovaj plan obavlja se u zgradi Gradske uprave Grada Beograda od 23. septembra do 7. oktobra 2024. godine, svakog radnog dana od 9 do 18 časova.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Toplane u Srbiji spremne su za početak grejne sezone koja zvanično počinje danas, a većina njih je povećala cene grejanja - čak i do 30 odsto, navodi agencija Beta.Grejanje Beogradskih elektrana, kako je...
Skupština akcionara Telekoma Srbija podržala je danas na vanrednoj sednici odluku o emisiji dugoročnih, neobezbeđenih i nesubordiniranih obveznica Telekom Srbija a.d. Beograd, prenosi portal Biznis.rs.Te...
Kredit za kompaniju Ergo Western Balkans Solutions doo, vredan 14 miliona evra, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) treba da odobri sutra, saopštio je ovaj zajmodavac. Totalna vrednost investicionog pro...
Kompanija Dahlia proslavila je izuzetno važan jubilej – 100 godina postojanja i uspešnog poslovanja. U prisustvu zaposlenih, partnera i prijatelja, velikim događajem u Sava Centru, Dahlia je obeležila čitav...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok