Vesti iz zemlje

30.06.2023. 17:03

Saopštenje

Autor: Čedomir Savković

Planina Cer proglašena za „predeo izuzetnih odlika“

Foto: Wikipedia/BokicaK

Vlada Srbije stavila je pod zaštitu Planinu Cer kao prirodno dobro od međunarodnog, nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja. Kako se navodi u vladinoj uredbi, Cer se svrstava se u prvu kategoriju zaštite, kao Predeo izuzetnih odlika.

Cer je najisturenija ostrvska planina južnog oboda Panonskog basena, sa najvišim vrhom Šančina nadmorske visine 689 metara, piše u uredbi koji je Vlada Srbije usvojila na sednici 29. juna 2023. godine.

GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA

Zavod za zaštitu prirode Srbije izjasnio se pre dve godine protiv geoloških istraživnaja na planini Cer, koje je nameravala da sprovede jedna beogradska, pa su skladu sa tom odlukom obustavljeni svi radovi na cerskom lokalitetu Dvorište.

Planina Cer se nalazi u blizini područja gde rudarska kompanija Rio Tinto želela da otvori rudnik litijuma, a od čega se odustalo nakon građanskih protesta.

Predeo izuzetnih odlika „Planina Cer“, se nalazi u severozapadnoj Srbiji.

Obuhvata grad Loznicu sa katastarskim opštinama Donji Dobrić, Jadranska Lešnica, Joševa, Kamenica, Lešnica, Milina, Novo Selo, Tekeriš, Trbosilje i Čokešina i grad Šabac sa katastarskim opštinama Bela Reka, Desić, Dvorište, Petkovica, Radovašnica i Rumska.

Predeo izuzetnih odlika „Planina Cer”, stavlja se pod zaštitu kako bi se: očuvalo 413 biljnih taksona (grupe jednog ili više organizama), od kojih 131 vrsta ima nacionalni i međunarodni značaj.

Planina Cer je nastala utiskivanjem paleozojskih granitnih stena u okolnu masu tokom donjeg perma, a intenzivni magmatizam u tom periodu doveo je i do metamorfizma okolnih stena.

Područje planine Cer odlikuje veliki istorijski značaj i vezuje se za Prvi svetski rat i evidentirani su spomenici kulture od posebnog kulturnog značaja: kompleks manastira Radovašnica, Arheološko nalazište Konjuša, Arheološko nalazište Trojanov grad, Arheološko nalazište Vidojevica i Arheološko nalazište Kosanin grad.

BILJNI I ŽIVOTINJSKI SVET

Među biljnim vrstama, na Ceru, kako piše u uredbi su krvavac, pet vrsta orhideja (zavrata bela, kalužđarka, ostružnica, šiljorep, kaćunak, salep i vimenjak), 29 vrsta drveća, od čega je 12 sa spiska reliktnih, endemičnih, retkih i ugroženih, takozvane kserotermne klimatogene zajednice hrastova, cer, kitnjak i grab.

Od životinja tu su kako se navodi sedam vrsta vodozemaca (šest vrsta strogo zaštićene) i osam vrsta gmizavaca (četiri vrste strogo zaštićene: daždevnjak (Salamandra salamandra), alpski mrmoljak, barska kornjača, belouška, ribarica, specifične stepske vrste (poljska voluharica, zec i lasica).

Takođe, područje Planine Cer identifikovano je kao međunarodno značajno područje za ptice IBA017 (Important Bird Area) sa najznačajnijim vrstama: seoski detlić, šumska ševa (Lullula arborea), rusi svračak, ćuk, zelena žuna i srednji detlić.

Obustavljena geološka istraživanja na planini Cer

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.