Vlada Srbije stavila je pod zaštitu Planinu Cer kao prirodno dobro od međunarodnog, nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja. Kako se navodi u vladinoj uredbi, Cer se svrstava se u prvu kategoriju zaštite, kao Predeo izuzetnih odlika.
Cer je najisturenija ostrvska planina južnog oboda Panonskog basena, sa najvišim vrhom Šančina nadmorske visine 689 metara, piše u uredbi koji je Vlada Srbije usvojila na sednici 29. juna 2023. godine.
Predeo izuzetnih odlika „Planina Cer“, se nalazi u severozapadnoj Srbiji.
Obuhvata grad Loznicu sa katastarskim opštinama Donji Dobrić, Jadranska Lešnica, Joševa, Kamenica, Lešnica, Milina, Novo Selo, Tekeriš, Trbosilje i Čokešina i grad Šabac sa katastarskim opštinama Bela Reka, Desić, Dvorište, Petkovica, Radovašnica i Rumska.
Predeo izuzetnih odlika „Planina Cer”, stavlja se pod zaštitu kako bi se: očuvalo 413 biljnih taksona (grupe jednog ili više organizama), od kojih 131 vrsta ima nacionalni i međunarodni značaj.
Planina Cer je nastala utiskivanjem paleozojskih granitnih stena u okolnu masu tokom donjeg perma, a intenzivni magmatizam u tom periodu doveo je i do metamorfizma okolnih stena.
Područje planine Cer odlikuje veliki istorijski značaj i vezuje se za Prvi svetski rat i evidentirani su spomenici kulture od posebnog kulturnog značaja: kompleks manastira Radovašnica, Arheološko nalazište Konjuša, Arheološko nalazište Trojanov grad, Arheološko nalazište Vidojevica i Arheološko nalazište Kosanin grad.
BILJNI I ŽIVOTINJSKI SVET
Među biljnim vrstama, na Ceru, kako piše u uredbi su krvavac, pet vrsta orhideja (zavrata bela, kalužđarka, ostružnica, šiljorep, kaćunak, salep i vimenjak), 29 vrsta drveća, od čega je 12 sa spiska reliktnih, endemičnih, retkih i ugroženih, takozvane kserotermne klimatogene zajednice hrastova, cer, kitnjak i grab.
Od životinja tu su kako se navodi sedam vrsta vodozemaca (šest vrsta strogo zaštićene) i osam vrsta gmizavaca (četiri vrste strogo zaštićene: daždevnjak (Salamandra salamandra), alpski mrmoljak, barska kornjača, belouška, ribarica, specifične stepske vrste (poljska voluharica, zec i lasica).
Takođe, područje Planine Cer identifikovano je kao međunarodno značajno područje za ptice IBA017 (Important Bird Area) sa najznačajnijim vrstama: seoski detlić, šumska ševa (Lullula arborea), rusi svračak, ćuk, zelena žuna i srednji detlić.
Obustavljena geološka istraživanja na planini Cer