Zloupotreba državnih resursa u predizborne svrhe je teško dokaziva, iako posmatrači izbora kažu da je karakteristična za gotovo sve kampanje do sada. A da li se sada otišlo korak dalje – za N1 govori saobraćajni policajac koji je dobio neobično uputstvo od svojih nadređenih.
Šta će se desiti ako Vas ovih dana, u samom finišu predizborne kampanje, zaustavi saobraćajni policijac dok vozite i razgovarate telefonom ili niste vezali pojas?
„Ništa, okrenućemo glavu. Od pre par dana nam je rečeno, usmeno je sve naravno, ništa pismeno, bez ikakvog traga, da se učesnici u saobraćaju ne sankcionišu za prekršaje do izbora. I da te tako naređeno od mojih pretpostavljenih“ – tvrdi za N1 policajac koji je zbog straha od otkaza želeo da ostane anoniman.
Dodaje da se radi o lakšim prekršajima, kako ne bi, citiramo „ljutili narod“.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova ga demantuju i kao dokaz prilažu to što je upravo ministar u utorak nadgledao rad jedne patrole.
„Jedan od dokaza da je reč o neistinitim i tendencioznim tvrdnjama je i poseta ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića Rumi, gde je, između ostalog, obišao i jedan od punktova gde su policijski službenici obavljali redovnu kontrolu saobraćaja“, navode u MUP-u.
Manje kažnjavanja, a više razgovora sa građanima – za to se zalažu u Policijskom sindikatu, mada predlažu da to ne bude u vezi sa izborima.
„Ja nemam zvaničnu potvrdu niti bilo kakvu informaciju da je to tako, ali bi to bilo dobro, imalo bi neki svoj efekat kada bi država u nekih narednih šest meseci pokušala na taj način da približi policiju i građane“, kaže Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije.
U Beogradskom centru za bezbednosnu politiku, pak, predlažu unutrašnju kontrolu.
„Sektor unutrašnje kontrole treba da proveri sve ove podatke i da utvrdi da li je došlo do kršenja zakona i u kojoj je eventuano meri zakon kršen jer se u praksi tako pokazuje koliko je on nezavisan u svom radu jer je to ključ u postupku depolitizacije policije“ navodi Saša Đorđević iz ovog centra.
A da li je na delu možda politizacija policije?
„Pasivan, opozicioni birač koji misli da je opozicija prokockala šansu i neće da izađe – možda bi ga ta vrsta mandatne kazne u poslednjih nekoliko dana iznervirala i oterala na birališta. Očigledno je da izborni štabovi vode računa o svemu i svačemu“, ocenjuje Zoran Stojiljković sa Fakulteta političkih nauka.
Da li je bilo konkretnih zloupotreba – videćemo po ponašanju saobraćajaca pre i posle 24. aprila.
Šta je to spram naših doktoranata, ni ne pojave se nigde a završe sa desetkama i vrhunskim disertacijama… To je inteligencija!