Srbija

10.03.2022. 13:14

Agrosmart

Autor: Nova Ekonomija

Poljoprivrednici traže hitno smanjenje akcize na gorivo

Udruženje poljoprivrednika Klub 100P plus saopštilo je da je izuzetno zabrinuto stanjem u domaćoj poljoprivredi, pa je Vladi Srbije predložilo da "pod hitno" smanji akcizu na gorivo. Udruženje smatra da najnovije mere Vlade Srbije koje su ...

Foto: Pixabay

Srbija

10.03.2022. 13:14

Udruženje poljoprivrednika Klub 100P plus saopštilo je je od Vlade Srbije tražilo hitno smanjenje akcize na gorivo, „zabrinuto zbog stanja u domaćoj poljoprivredi“. Udruženje smatra da najnovije mere izvršnih vlasti, koje su usvojene kao pomoć poljoprivrednicima, neće dati dugoročne rezultate.

Akcize za gorivo treba da značajno da smanji Vlada Srbije, ili novoizabrana ili aktuelna koja je u tehničkom mandatu, dodaju poljoprivrednici.

Među ostalim merama, Klub 100P plus predlaže:

  • da svi poljoprivrednici dobiju mogućnost da nabave gorivo za sve poljoprivredne površine upisane u Registar poljoprivrednih proizvođača po tako smanjenoj ceni;
  • da se podele poljoprivredna gazdinstava (PG) na profesionalna i ostala;
  • da se omogući da profesionalna gazdinstva dobiju veće subvencije, naročito za investicije;
  • sprovede reforma penzionog sistema za poljoprivrednike;
  • da se pronađe rešenje za pomoć stočarima koji su u nezavidnoj situaciji;
  • da se sačini model za povećano oporezivanje prilikom kupovine poljoprivrednog zemljišta za one koji se ne bave poljoprivredom (neprofesionalna gazdinstva).
Manji prinosi domaćeg agrara doneće novo poskupljenje hrane
Baštenske zajednice, novi vid urbane poljoprivrede

„Smatramo da mere koje je preduzela vlada, kako bi bar delimično zaštitila građane od poskupljenja, odnosno ograničila cene osnovnih namirnica, a pre desetak dana zamrzla i cene goriva, dugoročno neće doneti boljitak“, dodaje se u saopštenju.

Udruženje podseća da cene mineralnih đubriva i goriva u strukturi proizvodnje ratarskih kultura čine i do 35 odsto ukupnih troškova.

Kako se ocenjuje, promene koje se trenutno dešavaju na globalnom tržištu se sa dalekosežnim posledicama preslikavaju i na Srbiju, a cene osnovnih troškova proizvodnje u agraru brzo rastu i „slobodno može da se kaže kako su dostigle istorijski maksimum“.

„Tu prvenstveno mislimo na cenu energenata i mineralnih đubriva. Povećanje cene gasa, koje ima veliku ulogu u strukturi proizvodnje mineralnih đubriva, će neminovno dovesti do smanjenja njihove upotrebe“, dodaje se u saopštenju.

Zašto država ne pomaže poljoprivrednicima?

Situaciju na tržištu poljoprivrednih proizvoda, kako se ocenjuje, neće umiriti ni trenutno visoke cene poljoprivrednih proizvoda (pšenice, kukuruza, soje, suncokreta),  jer 85 odsto poljoprivrednika svoje proizvode prodalo tokom jeseni.

„Do prve žetve i realizacije proizvoda je još pet meseci i taj period treba premostiti. Poremećaji koji će se desiti na tržištu imaće značajnu socijalnu notu i najviše će pogoditi manje imućne slojeve društva„, naglašava se u saopštenju.

Podseća se i da je prepreka intenzivnijoj poljoprivrednoj proizvodnji u Srbiji usitnjenost farmerskih poseda, takvim proizvođačima ulaganje u veću poljoprivrednu proizvodnju nije isplativo, a stabilno tržište, kako se dodaje, obezbeđuju veliki proizvođači.

Rešenje za poljoprivredne penzije do kraja godine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.