Vesti iz zemlje

30.06.2022. 16:59

Nova ekonomija, Čedomir Savković

Autor: Nova Ekonomija

Ponovo razlike u ceni maline, proizvođači traže minimum 600 dinara za kilogram

Foto: Nova ekonomija

U Moravičkom i Zlatiborskom okrugu trenutna akontna cena maline je 510 dinara za kilogram sorte „vilamet“, dok se cena u Šapcu i Valjevu kretala od 650 do 700 dinara, kaže za Novu ekonomiju Dobrivoje Radović iz  Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji. On je apelovao na nadležne službe da utvrde da li je cena od 510 dinara rezultat monopola na tržištu.

„Prostom kalkulacijom i matematikom dolazi se do zaključka da je u pitanju čist monopol“, kaže Radović.

Trenutnu cenu od 630 dinara za sortu maline vilamet, kako dodaje, drži kompanija ITN (kupac požeške Budimke) u Kosjeriću, dok su ostale, bolje sorte, nešto skuplje.

Do pada cene, kako dodaje, došlo je pre nekoliko dana.

„U mačvansko-prnjavorskom kraju malina je već plaćena 600, 620, 650 dinara i tamo se uskoro završava berba, a kod nas gde je odrađeno 30, 40 odsto berbe malina je 510 dinara“, objašnjava sagovornik našeg portala. 

Radović podseća i da su Arilje i Ivanjica, područje koje je srce proizvodnje domaće maline.

NEZAPAMĆENA CENA MALINE: IZVOZ U JAPAN ZA 11 EVRA PO KILOGRAMU
KILOGRAM DOMAĆE MALINE KOŠTAĆE I DO 800 DINARA

„Država je odradila svoje deo posla, ako pogledamo unazad pet godina imali smo tržište u delu Evrope, Francuzi, Nemci, Britanci, kupovali su našu malinu. Imamo i od pre dve, tri godine nova tržišta, skandinavske zemlje, Japan, deo Kine, kao i Arape koji dosta kupuju malinu“, podseća naš sagovornik. 

Sva ta tržišta kako kaže, dobro funkcionišu i nije jasno zašto su veliki otkupljivači napravili, kako tvrdi, monopol i ne dižu cenu maline iznad 510 dinara.

„Oni kažu da je to akontna cena, ali kako dani odmiču sve više mi se čini da je to i akontna i završna cena maline“, ocenjuje Radović.

Naš sagovornik kaže da su malinari Arilja i Ivanjice pozvali predstavnike države da dođu u njihov kraj, uvere se kako protiče berba, kakav je rod i sami procene da li su ispravna očekivanja malinara da se ovogodišnji rod plati od 600 do 620 dinara.

Kako podseća, pad proizvodnje maline zabeležen je i u drugim zemljama, Čileu i Poljskoj, a u Srbiji se kreće od 30 do 50 odsto.

OČEKUJE SE MANJI ROD MALINE, AKONTNA CENA DO 500 DINARA
CENA MALINE OVE GODINE OD 600 DO 800 DINARA ZA KILOGRAM

DVEVNICA DO 5.000 DINARA

Radović koji svoje malinjake ima u mestu Prilike kod Ivanjice, kaže da ove godine nema problema sa radnom snagom. Njegovim radnicima ove godine je obezbeđen smeštaj, tri obroka i dnevnica koja se kreće od 4.000 do 5.000 dinara.

Malinari koji radnike plaćaju po učinku isplaćuju od 80 do 100 dinara po kilogramu.

Prema Radovićevim rečima, proizvođači kupina ove godine očekuju da cena tog voća bude od 300 do 500 dinara za kilogram.

Da se nezvanična cena maline kreće u istom iznosu koji navodi prestavnik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji, od 510 dinara za sortu vilamet, do 530 dinara za sortu miker, potvrdio nam je i Radoje Rogić koji svoje malinjake ima u selima Ponikve i Vrutci kod Užica.

„Onim proizvođačima koji plaćaju radnike, ne isplati se cena maline ispod 600 dinara za kilogram jer treba platiti i okopavanje i vezivanje malina“.

Cena maline u Republici Srpskoj 3,5 evra?
Drastične razlike u ceni domaće maline: Od 250 do 400 dinara za kilogram

On smatra da je u tom kraju trenutno aktuelno smanjenje zasada pod malinom, zbog manjka radne snage. 

„Već sada ima oko 20 dosto manje zasada maline nego prošle godine kada je suša učinila svoje pa je ove godine manji prinos, stabljike su manje, listovi takođe, plodovi su lošijeg kvaliteta“, kaže Rogić za naš portal.

Kako dodaje, proizvođači očekuju veću cenu maline od trenutne, najmanje 600 dinara za kilogram, pre svega zbog skupljeg goriva i mineralnog đubriva.

Ove godine, mineralno đubrivo za maline, kako naglašava, platio je duplo više nego 2021.

Kako je ranije preneo naš portal, cena maline u Republici Srpskoj dosta zavisi i od cene u Srbiji.

Čedomir Savković

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.