Vesti iz zemlje

29.06.2018. 14:27

Beta

Autor: Veran Matić

Potpisan sporazum Vlade Srbije i Evropske komisije o ruralnom razvoju

Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici uručio je u Beogradu finansijski sporazum IPARD II o dodeli pomoći za ruralni razvoj za period 2014-2020.

Za sporazum koji su potpisali Vlada Srbije i Evropska komisija, Fabrici je rekao da taj projekat daje 175 miliona evra bespovratne pomoći godišnje iz EU, a da uz privatne i podsticaje države, cifra može dostići 400 miliona evra. 

Prema njegovim rečima, potpisivanje sporazuma je rezultat saradnje srpskih vlasti, pre svega ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića, Delegacije EU i ljudi u Briselu. „Projekat ima za cilj pomoć poljoprivrednicima i proizvođačima hrane da se pripreme za konkurenciju kad Srbija uđe u EU“, izjavio je Fabrici. 

On je izrazio nadu da će zahtevi za grantove uskoro biti obrađeni i naveo da srpska poljoprivreda ima ogroman potencijal. 

„Poljoprivreda čini 10 odsto BDP-a Srbije, 20 odsto zaposlenih radi u poljoprivredi, 50 odsto poljoprirednih proizvoda namenjenih izvozu ide u EU a taj izvoz je prethodnih godina udvostručen na 1,5 milijardi dolara“, izjavio je šef delegacije EU. 

Prema njegovim rečima, IPARD je „test za srpsku poljoprivredu i da li je ona u stanju da koristi sve što nudi Zajednička poljoprivredna politika EU“. 

Ministarka Jadranka Joksimović je rekla da je najvažniji uslov za proces akreditacije za bespovratna sredstva bio da se Uprava za agrarna plaćanja iz Šapca preseli u Beograd. „Dug je put bio da sprovedemo sve aktivnosti i zaista danas s ponosom možemo da otvorimo novu stranicu srpske poljoprivrede“, rekla je ona. 

Prema njenim rečima, ovo je prvi put da srpski poljoprivrednici mogu da koriste bespovratna sredstva iz EU. Kako je navela, važno je da su srpski poljoprivrednici počeli proces podizanja vidljivosti i upoznavanja sa mogućnostima koje im se nude. 

„Pre svega počinjemo postepeno usklađivanje naše poljoprivredne politike i ruralnog razvoja sa evropskom politikom“, navela je ministarka. 

Ona je dodala da to značii ravnomeran razvoj, pre svega u ruralnim oblastima, što je važno da bi ljudi, a pre svega žene i mladi, ostali na selu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.