Vesti iz zemlje

23.08.2023. 13:31

Tanjug, RTV

Autor: Čedomir Savković

Povećana tražnja za stranim radnicima, izdato 32.000 dozvola od januara

Najtraženiji građevinci, ugostitelji, vozači...

Građevinski radnik u odelu Građevinski radnik, ilustracija, foto: Wikimedia - Guilherme Cunha

Radnici neće uživati nikakvu pravnu zaštitu, upozorava stručnjak

Broj stranih radnika u Srbiji poslednjih godina se stalno povećava, a od početka 2023. godine izdato više od 32.000 dozvola za rad strancima, dok je prošle godine izdato 35.000 dozvola, pokazuju podaci Nacionalne službe za zapošljavanje (NZS). Najviše stranih radnika u Srbiji radi u oblasti građevinarstva.

„Srbija ima potrebu za uvozom radne snage i to se vidi. To diktira odnos ponude i potražnje. To traže poslodavci koji na domaćem tržištu rada ne mogu da pronađu adekvatne profile radnika ili dovoljan broj zainteresovanih radnika koji će raditi u oblastima koje često zahtevaju povećan obim posla“, izjavio je za Tanjug direktor NZS, Zoran Martinović.

Za osam meseci gotovo je dostignut prošlogodišnji broj radnih dozvola za strane radnike.

Martinović je rekao da je do pre nekoliko godina pitanje stranih radnika u Srbiji bilo gotovo nevidljivo jer je i njihov broj bio zanemarljiv.

Kako je dodao , strani radnici u Srbiji najčešće rade u oblasti građevinarstva i reč je o različitim profilima kadrova koji nedostaju Srbiji: zidari, stolari, varioci, pomoćni građevinski radnici, ali i u ugostiteljstvu, poljoprivredi, na poslovima vozača.

„Različiti su profili radnika koji dolaze i nadomešćuju nedostatak domaće radne snage i to je vrlo dragoceno, jer veliki broj privrednih aktivnosti ne bi mogao adekvatno da funkcioniše da nije tako“, poručuje Martinović.

Dodaje da već dugi niz godina najveći broj radnika dolazi iz Kine, poslednjih godina, a posebno poslednjih meseci iz Ruske Federacije, ali da imamo i veliki broj radnika iz Indije, Turske, Severne Makedonije, Albanije.

Takođe, navodi, da odskoro postoji i priliv radnika iz Nepala, Šri Lanke i Bosne i Hercegovine.

U Srbiji sve više stranih radnika

„Zaista je širok krug zemalja iz kojeg dolaze radnici, a verujemo da će biti i veći. Postoji ozbiljna potražnja za stranim radnicima zbog nedostatka velikog broja profila na domaćem tržištu rada“, rekao je Martinović.

UTICAJ RATA U UKRAJINI

„Ukrajinski državljani imaju povlašćeni položaj i jednostavniji pristup tržištu rada i imamo povećan priliv državljana Ukrajine koji su angažovani na poslovima u Srbiji. S druge strane, državljani Ruske Federacija najviše rade u IT sektoru i osnivaju sopstvene biznise iz oblasti trgovine i u oblastima u kojima je zastupljena viša tehnologija“, dodao je Martinović.

Kako Martinović podseća, od 1. februara naredne godine biće na snazi propis koji će omogućavati izdavanje jedinstvene dozvole na jednom mestu, izdavanje boravišne dozvole i dozvole za rad, i to će raditi MUP.

„NSZ će u tom procesu vršiti procenu ispunjavanja uslova za izdavanje jedinstvene dozvole“, navodi Martinović.

Dodaje da je razlika u odnosu na trenutnu situaciju to što je sada taj posao podeljen između MUP-a, koji izdaje boravišnu dozvolu, i NSZ, koji izdaje radnu dozvolu, ali da će NSZ i po novim izmenama i dopunama zakona raditi ono što i sada radi: testiranje tržišta rada i procenu ispunjenosti uslova za izdavanje dozvole.

„NSZ neće izdati pozitivnu ocenu za angažovanje stranca, ukoliko na domaćem tržištu rada postoji takva radna snaga“, poručuje Martinović.

Do 1. februara dozvola će se izdavati po starim propisima.

„Svaki poslodavac koji želi da zaposli stranca, prvo mora da se obrati NSZ da utvrdi da li na domaćem tržištu rada postoji takav domaći radnik, a nakon toga sledi izdavanje boravišne dozvole od strane MUP-a. Tek tada sledi izdavanje radne dozvole od strane NSZ“, dodaje Martinović.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.