Srbija

07.04.2023. 14:22

Nova ekonomija

Autor: Čedomir Savković

Povratnicima u Srbiju potrebna bolja podrška i više informacija

Srbija izgubila skoro pola miliona stanovnika od 2011. godine...

Foto: Pixabay

Srbija

07.04.2023. 14:22

Cirkularnim migrantima, odnosno osobama koje učestvuju u ponovljenim legalnim seobama između dve ili više zemalja, potrebne su konkretnije informacije za dobijanje dokumenata i ostvarivanje drugih prava. Posebno su im važne informacije o domaćem zdravstvenom sistemu, navodi se u analizi analizi Ocena kvaliteta podrške cirkularnim migrantima u Srbiji .

Srbija je inače u odnosu na prethodni popis stanovnika, koji je sproveden 2011. godine, izgubila skoro pola miliona stanovnika, pa uloga cirkularnih migranata koji se vraćaju u zemlju i ovde nastavljaju život postaje sve značajnija u borbi protiv smanjenja broja stanovnika.

U analizi koju je objavila Fondacija za razvoj ekonomske nauke razmatrana je uloga portala eUprava i kao i portala udruženja Tačka povratka u procesu cirkularnih migracija.

ZNAČAJ PORTALA EUPRAVA

Ocenjuje se da je državni Portal eUprava „jednostavno, veoma informativno i odlično početno mesto na kom potencijalni povratnici u zemlju mogu da dobiju najvažnije podatke“ o različitim oblastima koje ih mogu zanimati. Ipak, ovaj portal ima i svoje nedostatke.

„Portal je ipak previše informativno orijentisan, pa se osim kontakt forme, samih informacija i upućivanja na druge institucije koje su nadležne za rešavanje problema ne može pronaći nijedna posebna usluga“, dodaje se u analizi.

Fondacija za razvoj ekonomske nauke i Centar za evropske politike sprovode projekat „Cirkularne migracije pre depopulacije!“. Analiza Ocena kvaliteta podrške cirkularnim migrantima u Sribji je deo tog projekata.

U svakom odgovarajućem pitanju, potrebno je zato posebno adresirati probleme sa kojima se mogu susreti cirkularni migranti, imajući u vidu njihov karakterističan način života.

Trebalo bi da postoji detaljnije objašnjenje za ljude koji planiraju da se nakon odlaska iz Srbije, ponovo u nju vrate (ili da se nakon povratka, ponovo vrate u državu iz koje su došli).

Kako se dodaje, treba staviti veći akcenat na usluge čije trajanje prevazilazi boravak cirkularnih migranata u ili van Srbije.

  • da li je mesto u vrtiću obezbeđeno ako se porodica odseli iz Srbije na godinu dana ili je neophodno proceduru upisa početi iz početka;
  • koja je procedura ispisa/upisa u osnovnu ili srednju školu ukoliko se đak sa porodicom preseli u drugu državu na dve godine, itd.

Stranica eUprave nije dostupna ni na jednom stranom jeziku, čime se onemogućava da se i stranci, kao i pripadnici dijaspore koji ne znaju srpski jezik, upoznaju sa dostupnim informacijama (izuzetak je prijavljivanje za radnu dozvolu – Viza D, kao i dozvola za privremeni boravak u Srbiji, koje su dostupne na engleskom jeziku).

Prodaju kuće da odu u inostranstvo, a kad se vrate žive u još težim uslovima

Isti problem postoji i u drugim ustanovama, do čijih se veb-stranica dolazi putem linkova dostupnih u svakom pojedinačnom odeljku.

Kako se ocenjuje, utisak je da nije dovoljno prostora posvećeno zdravstvenom sistemu u Srbiji. Prednosti i mane, poređenje sa drugim sistemima zdravstvene zaštite kao i uslovi za ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu su pitanja koja zasigurno zanimaju cirkularne migrante i potencijalne povratnike.

TAČKA POVRATKA

Tačka povratka je udruženje čiji su osnivači Serbian Entrepreneurs i Naučnotehnološki park Beograd, uz podršku platforme Srbija stvara.

Tačka povratka je od samog početka, inicijativa je podržana od strane kabineta Predsednice Vlade Republike Srbije, Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) i Vestminsterske fondacije za demokratiju.

Zamišljena je kao prva stanica za pružanje podrške cirkularnim migrantima i povratnicima u zemlju, kao i organizacija koja ih usmerava i pruža potrebnu informativnu podršku pri njihovim poslovnim poduhvatima.

„Portal Tačka povratka predstavlja nezaobilazno mesto za sve pripadnike srpske dijaspore koji imaju nameru i želju da se vrate u Srbiju, ili da u procesu cirkularnih migracija kao jednu od destinacija uvrste i našu zemlju“, navodi se u analizi.

Ono što izdvaja Tačku povratka je brojnost i raznovrsnost usluga koje su dostupne pripadnicima srpske dijaspore.

Treba razmisliti o pružanju psihološke podrške povratnicima koji mogu doživeti nelagodnost usled kulturoloških promena, kao i usled nemogućnosti blagovremenog pronalaska zaposlenja u struci, jer se na taj način proširuje spektar aktivnosti Tačke povratka.

Analiza iskustava cirkularnih migranata ukazuje na njihovu potrebu za pristupom detaljnijim informacijama od onih koje su trenutno dostupne u oblasti zaposlenja i započinjanja biznisa.

Manji ali ipak nezanemarljiv uzrok je negativna razlika između broja doseljenih i odseljenih građana iz Srbije.

Potrebne su promene u demografskoj i ekonomskoj politici države.

U studiji se podseća da je Srbija u 19. veku imala pozitivni neto priliv stanovništva, a tokom većeg dela 20. i čitavog 21. veka, ta slika se postepeno menjala.

U potrazi za boljim životom, građani Srbije su emigrirali prevashodno u Zapadnu Evropu i Severnu Ameriku, prenoseći time svoja znanja, veštine i socijalni kapital na njihovu novu adresu.

Sve više ljudi uključuje se u tokove cirkularnih migracija usled poslovnih, karijernih, obrazovnih ili nekih drugih razloga. Takav način života generiše mnoge probleme koji nisu karakteristični za tradicionalne oblike migracije.

Ispitanici, čiji su stavovi navedeni u analizi i koji su koristili usluge eUprave, primetili su različit nivo dostupnosti elektronske dokumentacije na različitim delovima portala eUprave, pa je u skladu sa tim i saradnja sa korisnicima neujednačena.

Mnogi elementi portala eUprava su vrlo napredni u tom pogledu, dok se na drugima uopšte ne može pristupiti dokumentima u digitalnom formatu.

Većina cirkularnih migranata ima potrebu za pribavljanjem dokumentacije koju trenutno nije moguće dobiti kroz portal eUprava (primer iz odgovora je Uverenje o nekažnjavanju).

Kako se dodaje portale treba prevesti na strane jezike, pre svega engleski.

Takođe, sadržaj dostupan na portalu eUprave treba dodatno obogatiti, a sadržaj na portalu Tačka povratka interno preurediti, dodaje se u analizi.

Francuska menja propise za izdavanje boravišnih dozvola

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.