Srbija

31.08.2018. 12:18

B92

Autor: Ekonomist

Predsednici Srbije i Kosova govore o razmeni teritorija, a imaju drugi plan

Ekonomist

Srbija

31.08.2018. 12:18

Bliži se novi susret Vučića i Tačija u Briselu. U svetskim i domaćim medijima, taj susret označen je kao ključan. Piše se i o mogućoj podeli teritorija.

Tu temu nametnuli su glavni učesnici dijaloga, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Kosova Hašim Tači, svako na svoj način, a zatim su se na nju „zakačili“, domaći i strani mediji, stručnjaci, analitičari. Gotovo da ne prođe dan, a da se neki medij ne pozabavi tom temom.

Mnogi od njih su izneli tezu, kako svoju tako prenoseći mišljenja raznih bivših i sadašnjih svetskih zvaničnika, da je ideja o podeli teritorije pogotovo po etničkim linijama posebno opasna za region Zapadnog Balkana, na kom jene tako davno besneo rat najveći na tlu Evrope d Drugog svetskog rata.

Glavna teza je da bi to moglo dodatno da destabilizuje Balkan jer će se to preliti najpre na BiH. Nemačka je, na primer, najpre bila čvrtso protiv promena granica, da bi na kraju kancelarka Merkel „malo popustila“ sa stavom da bi konačan dogovor trebalo da postignu beograd i Priština, ali da su sadašnje granice značajan faktor u celoj priči.

S druge strane, časopis Ekonomist danas piše da  predsednici Srbije i Kosova, iako već neko vreme govore o razmeni teritorija, zapravo imaju drugi plan ckoji bi mogao biti zamena priznavanja Kosova za autonomiju za srpske opštine.

„Mnogi analitičari veruju da Tači i Vučić zapravo nemaju nameru da menjaju granice, već se pripremaju za dogovor o obrazovanju srpske autonomije unutar Kosova u zamenu za priznavanje. Iako bi obe strane mrzele taj sporazum, njihovi lideri bi makar mogli reći da su očuvali dragocenu teritoriju“, naveo je Ekonomist.

Ugledni časopis piše da su pojedini lokalni lideri već dugo bili skloni razmeni teritorija, ali da su donedavno EU i SAD bili protiv, što se promenilo.

„Federika Mogerini je rekla da želi dogovor o srpskom priznavanju Kosova do kraja njenog mandata kao visoke predstavnice za spoljnu politiku EU sledeće godine i da bi bi razmena teritorija mogla biti jedan od načina“, navodi se u tekstu.

I SAD se više ne protive promeni granica što je nagovestio savetnik za navionalnu bezbednost Džon Bolton, navodi Ekonomist i dodaje da možda za to treba zahvaliti trampovskom entuzijazmu za postizanje dogovora i nacionalizmu.

Ekonomist navodi da srpski i kosovski zvaničnici žele da ubrzaju stvari pre izbora za evropski parlament sledećeg maja, zato bi mogli nagovestiti više populističku Evropsku komisiju koja se protivi proširenju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.