Vesti iz zemlje

11.07.2023. 12:44

Biznis.rs

Autor: Nova ekonomija

Premalo inspektora u Srbiji, ko će da kontorliše hranu i rad na gradilištima?

Foto: Nova ekonomija/Paola Felix Meza

Prema podacima Mreže inspektora Srbije, u republičkim organima trenutno radi oko 2.200 inspektora, a još oko 1.600 angažovano je u lokalnim samoupravama. Ovi brojevi su nedovoljni, jer analiza Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu iz 2019. godine pokazuje da je samo na republičkom nivou potrebno najmanje 3.600 inspektora, piše portal Biznis.rs.

Predsednik Mreže inspektora Srbije organizacije Dragoman Paunović upozorava da „nikada nije bilo manje inspektora“, kao i da Srbija ulazi u fazu u kojoj neće imati ko da kontroliše sprovođenje propisa od značaja za siguran i bezbedan život i rad.

Da manjak inspektora nije nepoznanica za državu svedoči i podatak iz marta ove godine, kada je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu objavilo da popunjenost državnih inspekcija iznosi od 30 do 70 odsto.

„Imamo i strahovit odliv kadrova iz inspekcija – po osnovu odlazaka u penziju svake godine sistem napušta oko 200 inspektora, a odlaze i zbog ponižavajuće malih plata u odnosu na specifičnosti poziva i rizike kojima su inspektori svakodnevno izloženi. Odlaze i zato što se na pleća jednog svaljuje posao koji bi u normalnim okolnostima radila tri inspektora“, dodao je Paunović.

Ako nema inspektora, kako on ukazuje, investitora nema ko ni da uloži sredstva i obezbedi bezbedan rad, propisne skele na gradilištima kako se „radnici ne bi povređivali ili ginuli“.

„Ako nemamo veterinarske inspektore, onda nema kontrole ispravnosti hrane ili borbe protiv zaraznih bolesti životinja, što znači i ogromnu štetu za domaću privredu. Urbanistički i građevinski haos već svedoče o nedostatku inspektora u tim oblastima“, upozorava Paunović i podseća na značaj inspekcija u rudnicima, gde su u pitanju životi rudara, ili u energetskom sistemu zemlje, gde su zabeležene izuzetno visoke štete pre dve godine, piše Biznis.rs.

Zbog zatvaranja radnji izgubljeno 6.000 radnih mesta

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.