U prošloj godini Srbija je ostvarila značajan priliv od turizma, ali je osim porasta broja noćenja inostranih turista od 13 odsto zabeležen i pad u noćenjima domaćih turista od 6,1 odsto, prema objavi Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Ruski turisti, odnosno ljudi iz Rusije koje statistika i dalje vodi kao turiste (ne kao osobe sa stalnijim prebivalištem), su utrošili i ubedljivo najviše novca boraveći u Srbiji.
„U sledećoj godini očekujem i dodatni oporavak broja domaćih turista. Dok u prošloj godini što se tiče inostranih turista imamo ubedljivo najveći broj noćenja od onih koji dolaze iz Rusije, potom iz Turske, Bosne i Hercegovine, a onda iz Kine,“ objašnjava ekonomista Saša Đogović.
Kada se pogleda količina novca koju su turisti potrošili u Srbiji, u periodu od početka prošle godine do novembra, turisti iz Rusije su ubedljivo na prvom mestu sa utrošenih 257 miliona evra.
Slede turisti iz Bosne i Hercegovine koji su potrošili 204 miliona evra za isti period.
Prema podacima Narodne banke Srbije (NBS) sledeći na listi su državljani Turske (sa utrošenih 201 miliona evra u Srbiji), Nemci sa 123 miliona evra, dok su državljani Kine za isti period utrošili 112 milona evra.
Srpski turisti su svoj novac u isto vreme najviše trošili u Grškoj (659 miliona evra), Turskoj (406 miliona evra), u Crnoj Gori (177 miliona evra), što su i tradicionalno najpopularnije destinacije za letovanje državljana Srbije.
Ukupno gledano, srpski turisti su utrošili više novca u inostranstvu prošle godine za prvih 11 meseci (2,8 milijardi evra), dok su ukupno za isti period u Srbiji potrošili 2,3 milijarde evra, ukazuju podaci NBS.
Ruski državljani koji borave na teritoriji Srbije beleže snažan rast od početka rata u Ukrajini.
Tokom 2023. godine bilo ih je 12,1 odsto više, ali ako se poredi kumulativni rast od početka rata u Ukrajini, stopa rasta iznosi 150, 8 odsto.
Osim Turske, Srbija je jedna od najbližih destinacija koja nije uvela sankcije za državaljane Ruske Federacije i letovi na relaciji Beograd-Moskva nesmetano funkcionišu.
Na drugom mestu po broju noćenja u prošloj godini su državljani iz Turske koji su noćili 521.288 puta, što je porast u odnosu na prošlu godinu od 17,8 odsto.
Treći po redu u statistici turizma su građani iz susedne Bosne i Hercegovine od 351.542 noćenja što je porast od 2,6 odsto.
Razglog za porast u broju turista koji dolaze iz Kine, Đogović vidi u uspostavljanju direktnog leta Beograd Peking, ali i otvaranju Kine posle pandemije.
Turisti iz ove zemlje su zabeležili 282.069 noćenja u Srbiji u ovoj godini, što je rast od 51,4 odsto.