Srbija

02.12.2020. 10:24

eKapija

Autor: Nova Ekonomija

Privrednici Srbije: Manje plate i otpuštanja kada dospeju odložene obaveze

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da privrednicu strahuju da 4. januara, kad im dospevaju odložene obaveze, neće moći da ih izmire jer je zbog pandemije pao promet, ali ne i troškovi poslovanja, ...

Foto: Pixabay

Srbija

02.12.2020. 10:24

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da privrednicu strahuju da 4. januara, kad im dospevaju odložene obaveze, neće moći da ih izmire, jer je zbog pandemije pao promet ali ne i troškovi poslovanja, prenosi portal eKapija. On je takođe ocenio da će privredi jedini način za uštedu biti otpuštanje radnika i smanjenje plata,

Atanacković je u razgovoru za Betu rekao da će stanje u 2021. godini biti neuporedivo teže nego ove godine jer se povećala neizvesnost, a priče o vakcini su na „dugom štapu“ jer su potrebne velike količine.

„Pošto je otpuštanje zaposlenih bilo uslovljeno uzimanjem državne pomoći, početkom naredne godine treba očekivati ‘razrešenje’ oko broja zaposlenih, ali i smanjenja plata“, rekao je Atanacković.

Država je u prvom paketu pomoći pored isplate minimalnih zarada za zaposlene u malim i srednjim frmama, a delimično i u velikim, najpre za tri meseca odložila poreze i doprinose na zarade i porez na dobit, zabranila otpuštanje više od deset odsto zaposlenih, a uveden je i moratorijum na otplatu kredita.

Drugim paketom pomoći bila je obuhvaćena isplata 60 odsto minimalca za dva meseca i odlaganje poreza na zarade za jedan mesec, a obaveze počinju da teku od 4. januara 2021.godine i treba da budu isplaćene u 24 rate.

Predsednik Nacionalne asocijacije špediterskih društava i agenata Srbije Slavoljub Jevtić rekao je da je privreda tražila od države da se otpiše deo odloženih dugova.

„Januar i februar su najgori meseci za poslovanje i odloženi dugovi će biti veliko opterećenje za firme jer ima i onih kod kojih je promet pao od 35 do 40 odsto“, rekao je Jevtić.

Dodao je da je većina firmi opterećena i kreditima kojima je kupovana oprema, a da nema nikakvih finansijskih zaliha.

„Većina firmi je na ‘žiletu’ iako je pomoć države dosta preduzeća spasila od propadanja, ali je sada počelo otpuštanje zaposlenih“, rekao je Jevtić.

Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić rekao je da se privreda tek počinje prilagođavati poslovanju bez državne „injekcije“.

„Male firme iz sektora usluga verovatno će sačekati da možda nešto zarade tokom novogodišnjih praznika, a posle toga će početi zatvaranje i pravo stanje će se videti u januaru i februaru“, rekao je Rajić.

Istakao je da se „uprkos padu prihoda, obaveze prema državi ne smanjuju, pa u ovoj situaciji čak se ne menja ni jedna nelogična obaveza“, a to je porez na dobit koji se plaća unapred, akontacijom prema prethodnoj godini dok se tokom prve polovine sledeće godine ne predaju finansijski izveštaji.

Rajić je rekao da se taj novac od akontacije, ako se ispostavi da se poslovalo bez dobiti ne vraća, već se preusmerava u izmirenje drugih poreza.

„Do 2012. godine dobit koju su poslodavci ulagali u opremu bila je oslobođena poreza pa je tako brže modernizovana oprema i povećavana produktivnost“, rekao je Rajić.

Istakao je da je privreda opterećena visokim poreskim i drugim izdacima „ranjiva“ i kada joj prihodi padnu po nekoliko procenata, a ne po 10, 15 odsto ili više kao sada.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.