Srbija

06.07.2021. 15:31

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

Prodaja i prodajni kontroling dve strane iste medalje

Pexels

Srbija

06.07.2021. 15:31

Prva internacionalna on-line konferencija „Prodaja i prodajni kontroling“ održana je 28. juna u organizaciji kompanije Casa Forte iz Beograda, saopštila je kompanija.

Konferencija je okupila stručnjake iz različitih oblasti u poslovanju kompanije (praktično i akademski), koji su mogli da daju odgovore vezane za  svakodnevne izazove sa kojima se susreću kompanije u radu – kako postići, podići, sačuvati i očuvati rezultat poslovanja, naročito u uslovima pandemije virosom COVID-19 (koji je okarakterisan kao Talebov „crni labud“ i ima potencijal da duboko poremeti svet finansija i privrede).

Organizator događaja Biljana Lazarević ocenila je da su prodaja i prodajni kontroling  dve strane iste medalje, povezane i neodvojive, na prvi pogled suprostavljene-analitika i komunikacija, priprema i realizacija, racio i soft veštine.

Kako je rečeno, povećanje prihoda od prodaje je kontinuirana težnja i iskonski fokus svih vlasnika biznisa, dok se kontroling i pre svega prodajni kontroling nameće kao tema poslednjih godina. 

Iako se koreni kontrolinga  vezuju za korporativno poslovanje, a tendencija je da se implementira u svim oblastima i veličinama preduzeća jer je postizanje poslovnog uspeha cilj u svim organizacijama bez razlike da li su MSP ili korporacije,  privatne ili javne ustanove.

Kontinuirano bavljanja prodajom, posebno u izmenjenim uslovima usled pandemije je od izuzetnog značaja a postavljenja i praćenja budžeta i poslovnog plana kroz operativna merenja uspešnosti realizovanih aktivnosti (KPI-key performance indicator) mora biti postavljna visoko na listi prioriteta rada, naveli su učesnici skupa.

Prof.dr Lidija Barjaktarović, dekanka Poslovnog fakulteta u Beogradu je iznela rezultate sprovedenog istraživanja o uticaju COVID-19 na nivo problematičnih kredita (NPL-a) u regionu Zapadnog Balkana, prema kome je  stopa nezaposlenosti (u 3 od 5 analiziranih zemalja najznačajnih makroekonomski indikator koji ima uticaj na nivo NPL-a / Albanija, Crna Gora i Severna Makedonija/). U Republici Srbiji su investicije u procentu bruto domaćeg proizvoda, dok je u Bosni i Hercegovini rast ukupnih kredita.

Barjaktarević očekuje rast NPL (različitom brzinom i intenziteta) do 2022.godine (i prema optimističkom i prema pesimističkom scenariju), pri čemu prednjači Republika Srbija, a na najnižem nivou Severna Makedonija.

Promovisana je regionalna saradnja i partnerstvo sa Kontroling Kognosko iz Hrvatske i Kontroling biznis centrom iz Severne Makedonije kao i povezivanje akademske zajednice (Univerzitet Singidunum, FON, Fakultet za biznis i ekonomiju iz Wroclava, Poljska) i privrede.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.