Srbija

23.06.2016. 12:54

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Proizvođači višanja ogorčeni otkupnom cenom od 30 dinara

Srbija

23.06.2016. 12:54

Berba višanja na području opštine Merošina u punom je jeku, ali su proizvođači ogorčeni otkupnom cenom od samo 30 dinara po kilogramu i optužuju otkupljivače za smišljeno obaranje cene.

Višnjari ističu da na svakom ubranom kilogramu gube po deset dinara, jer je proizvođačka cena višanja 40 dinara.

„Primorani smo da beremo zasade kako bi barem malo pokrili troškove proizvodnje. Beračima plaćamo 15 dinara po kilogramu tako da nama ostaje svega 15 dinara“, izjavio je predsednik Zemljoradničke zadruge „Oblačinska višnja“ Dušan Miladinović.

Prema njegovim rečima, ovogodišnji rod višanja je izuzetnog kvaliteta, ali otkupljivači samo 10 odsto preuzetih višanja procenjuju kao prvu klasu i plaćaju 40 dinara po kilogramu.

Miladinović kaže da su proizvođači višanja proteklih dana u dva navrata odlazili u Ministarstvo poljoprivrede, ali ti sastanci nisu urodili plodom.

„Cena je ostala tri puta manja od prošlogodišnje. Verujemo da je ovako niska cena posledica dogovora nekoliko velikih otkupljivača“, istakao je Miladinović.

Prema njegovim rečima, proizvođači su svesni da su u ovu nezavidnu situaciju dovedeni time što Merošina nema nijedan pogon za preradu višanja.

„Hladnjača „Voćar“ može da preradi celokupan rod sa ovog područja, ali je od prošle godine u stečaju i ne radi. Naše višnje prerađuju se u Leskovcu, Osečini, Vladičinom Hanu i drugim gradovima“, naglasio je Miladinović.

On je podsetio da zasadi višanja na području Merošine premašuju 1.500 hektara, a višnjici na području ove i prokupačke opštine daju petinu ukupne proizvodnje višanja u Srbiji.

Miladinović je kazao da će berba u merošinskom kraju potrajati još najviše sedam dana, a proizvođači će ubrati u proseku 10 tona višanja po hektaru.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Bilo bi kranje vreme da vć jednom napišete STRUKTURU subvencije po zaposlenom. Ovako samo ukupnu cifru izneti, to je ništa – pre dezinformacija nego informacija.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.