Projekat Ekoopština već četvrtu godinu zaredom, uspešno se realizuje u Srbiji i predstavlja jedan od vidova saradnje koji povezuju Srbiju i Francusku. Francuski institut u Srbiji, kao deo Ambasade Francuske, već decenijama ima ključnu ulogu u jačanju kulturnih, obrazovnih i ekoloških veza između Srbije i Francuske. Poznat je po brojnim projektima koji se realizuju širom zemlje, među kojima je i ovaj.
„Ekoopština je, nakon tri godine, postala uspešan projekat zahvaljujući podršci izuzetnih partnera kao što je kompanija Saint-Gobain. Ponosni smo što smo kroz naše seminare okupili više od 800 državnih službenika i gradonačelnika kako bismo razmenili ideje na koji način da gradove učine održivijim za građane. Uz „kategoriju zelene škole“ podstakli smo ekološku svest i odgovornost kod više od 10.000 dece širom Srbije“, kaže ataše za saradnju pri ambasadi Francuske u Srbiji Fransoa Gzavije Kovandi.
U okviru ovog projekta organizuju se studijska putovanja u Francusku za nagrađene opštine u svakoj kategoriji (otpad, voda, energetska efikasnost i održiva mobilnost). Cilj je da se pruži prilika srpskim laureatima da posete infrastrukturu kojom upravljaju francuske opštine, koristeći stručnost i tehnologije francuskih kompanija. Kako kaže Kovandi, veoma je važno pokazati da dobri ugovori sa privatnim sektorom treba da obuhvataju veliku stručnost i znanje državnih službenika za odabir odgovarajućih tehnologija – rešenja i podizvođača na osnovu fer cena i relevantnih tehnologija, prilagođenih lokalnom kontekstu.
„S obzirom da vodim sva ta studijska putovanja, uvek mi je važno da vidim naše srpske partnere kako postavljaju raznovrsna pitanja i ostvaruju pravu tehničku razmenu sa svojim francuskim kolegama. Naravno, Francuska uvek impresionira u pogledu svoje kulturne baštine, a takav utisak prisutan je i kada francuski stručnjaci posećuju srpske opštine. Bolje poznavanje sa kulturološke tačke gledišta pomaže u stvaranju tehničkih razmena,“ kaže ataše za saradnju.
On veruje da su ovim projektom stekli značajan kredibilitet među srpskim opštinama i školama, a njihovi laureati su posle 3 godine raspoređeni širom Srbije. Kada se razmišlja o nekim budućim planovima za razvoj Ekoopština bilo bi sjajno, prema njegovim rečima, da se napravi više za građane, na primer, doniranje materijala školi iz nagrađene opštine u kategoriji „energetska efikasnost“, kako bi ovaj projekat bio vidljiviji građanima. Kovandi se nada da će to moći da urade tokom ove godine i misli da će ovo dati dodatnu vrednost zajedničkim naporima da se podigne svest građana.
Pokretanje različitih projekata i programa prema rečima atašea radi se na osnovu analize koji su zajednički interesi Francuske, kao i zemlje u kojoj će provesti četiri godine, ali i partnera kao što je Saint-Gobain. Kovandi je ovde napravio i posebne projekte poput „Studiraj u Francuskoj – radi u Srbiji“ ili srpsko-francuski inovativni forum, koji rasvetljava tehnološke teme u kojima kompanije i istraživački partneri iz Francuske i Srbije mogu da se porede. Kao primer on navodi 4. izdanje srpsko-francuskog foruma za inovacije uključiće kao govornika jednog vašeg kolegu iz Francuske koji vodi RD projekat za razvoj novog materijala uz korišćenje veštačke inteligencije, radi smanjenja korišćenja energije u procesu. Ispostavilo se da je koleginica Marijana velika srpska inženjerka koja je studirala u Francuskoj, tako da se možeme ilustrovati koliko je partnerstvo raznoliko.
Kovandi objašnjava i kako je došao na ideju da zapošne ovaj projekat. Na početku njegovog mandata u Srbiji kao atašea, primetio je da se region Zapadnog Balkana suočava sa odlaskom visokoobrazovanih kadrova. Imajući to na umu, osmislio je i realizovao program „Studiraj u Francuskoj, radi u Srbiji“ kako bi ohrabrio srpske studente koji odlaze u Francusku na specijalističke master studije, takozvani „France Excellence“, da razmotre povratak u Srbiju zbog rada i života. Ovaj program je izuzetno ambiciozan, a njegovu realizaciju omogućavamo kroz saradnju sa francuskim i srpskim kompanijama koje su spremne da sufinansiraju njihove dve „France Excellence“ master stipendije. Cilj je regrutovati srpske talente nakon što završe svoje master studije u Francuskoj.