Država je prošlogodišnju neprodatu malinu koja je lagerovana u malim i srednjim hladnjačama i koja još nije prodata, procenila na 300 dinara po kilogramu, kaže ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković. Ona je podsetila da je Vlada Srbije pre mesec dana izdvojila dve milijarde dinara kao pomoć malim i srednjim hladnjačama, kroz kredite Poštanske štedionice.
Berba maline u nekim delovima Srbije uveliko je počela, a njena otkupna cena trenutno se kreće od 200 do 240 dinara za kilogram, prenela je Radio-televizija Srbije.
U supermarketima kilogram maline ovih dana košta od 500-600 do čak 1.000 dinara. Hladnjačari su proizvođačima ponudili po 200 dinara, najveći hladnjačar 240 dinara za kilogram.
Ministarka poljoprivrede kaže za RTS da otkupnu cenu maline definiše tržište i da bi sve drugo bilo „iznuđeno i ishitreno“.
Navela je da se šteta od junskih poplava još procenjuje, kao i da je 60 jedinica lokalne samouprave pretrpelo ogromnu štetu. Poručuje i da će država pomoći kao i do sada.
„Pre mesec dana na sednici Vlade odobrili smo još dve milijarde dinara da oni mali i srednji hladnjačari koji nisu isplatili malinu iz prethodnog roda mogu da uzmu kredit i u zalog da daju malinu, čiju smo vrednost procenili na 300 dinara, i da isplate primarne proizvođače direktno iz tog kredita banke“, objasnila je Tanasković.
Prema njenim rečima, sve su to bili uslovi kako bi moglo da se uđe u novi rod što rasterećenije.
„Mi od nedelje imamo najvećeg otkupljivača na 240 dinara. To je odličan impuls. Juče se posle podne pojavila još jedna ponuda, odnosno dve ponude do sinoć, hladnjačara koji su podigli cenu. To ide, to kreće, to je prosto tržište i to baš tako treba da izgleda. Sve drugo ne bi bilo realno“, objašnjava ministarka.
Kako dodaje, ne treba da zaboraviti da je ova godina vrlo specifična na evropskom tržištu, da postoji potpuni poremećaj cena, kao i da se poljska, ukrajinska malina kreće od 0,9 do 1,2, 1,3 evra.
Tanasković kaže i da država pravi ambijent time što kontroliše kvalitet, uređuje sistem. Dodaje i da je država očistila „prethodne repove“ očistila i da sada prati šta ulazi u zemlju.
„Prvi put se malinom ne bavimo u ovom delu sezone, a ono što je država u međuvremenu, do ovog jula, i do berbe malina, donela jeste tržišni uslov da bi proizvođači iz ovog roda mogli da izvuku maksimum“, rekla je Tanaskovićeva.
Ona je podsetila je da je u novembru poslat zahtev Narodnoj banci, koja je odobrila moratorijum kredita za prethodnu godinu za neisplaćenu malinu, kako bi hladnjačari, umesto da vraćaju kredite, mogli da plate proizvođačima ono što su ostali dužni.
Mali i srednji hladnjačari su pre dve nedelje apelovali da se ubrzaju krediti koji su im obećani kao pomoć od strane države za preostalu isprlati prošlogodišnjeg roda maline proizvođačima.
Mali hladnjačari: Ubrzati kredite za ispaltu malinara