Srbija

19.02.2025. 12:30

Autor: Nova Ekonomija

Radnici GSP-a zakazali ponovo protest i blokadu centra grada zbog neispunjenih zahteva

Srbija

19.02.2025. 12:30

Čelnici grada do sada su ignorisali zahteve radnika Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Beograd, za koje danas ističe rok za odgovor, te su zaposleni GSP-a doneli odluku da održe protest upozorenja i blokadu centralnog gradskog trga – Trga republike. Početak protesne šetnje je u četvrtak, 20. februara u 10 časova ispred direkcije GSP-a na Dorćolu, a u 10.30 časova je predviđena potpuna blokada saobraćaja na Trgu republike.

Kako je Nova Ekonomija već pisala, radnici GSP-a su zahteve su uputili gradonačelniku Beograda, predsedniku Skupštine grada i v.d. sekretara Sekretarijata za javni prevoz.

Radnici navode u saopštenju da je podrška radnicima od strane reprezentativnih sindikata izostala, međutim sve veći broj drugih sindikata GSP-a u potpunosti podržava radnike u njihovim legitimnim i opravdanim zahtevima. Sindikat Centar, Sindikat vozača, sindikat Evrovozač, sindikat Pravda, sindikat Sloga, Sindikat zaposlenih u javnom prevozu Beograda i sindikat Svi zajedno će podržati protest upozorenja i blokadu Trga republike. Oni pozivaju i građane da dođu i pruže podršku radnicima GSP-a, jer je, kako objašnjavaju, ispunjenje ovih zahteva u interesu kako radnika GSP-a i samog gradskog preduzeća, tako i svih korisnika javnog prevoza u Beogradu.

Radnici GSP-a su 5. februara uputili četiri konkretna zahteva, od kojih je prvi odustanak grada Beograda od javno-privatno partnerstva kojim bi se ukinuli trolejbusi i zamenili elektroautobusima privatnog prevoznika Strela iz Obrenovca, kao i da čelnici grada Beograda pruže garanciju da će trolejbuski pogon Dorćol ostati na korišćenje GSP-u i da nijednom trećem licu neće biti ustupljen na korišćenje.

Radnici su takođe tražili i hitno raspisivanje tendera za kupovinu novih 100 savremenih trolejbusa za potrebe GSP „Beograd“, kako bi se trolejbuski vozni park gradskog prevoznika u potpunosti obnovio. Pored toga, radnici su zahtevali i preispitivanje opravdanosti i zakonitosti postojećih ugovora o javno-privatnim partnerstvima, kojima su GSP Beograd oduzete brojne gradske linije i linije poteza 100, 300, 400 i 700 i ustupljene privatnim prevoznicima u prethodnih godinu dana, i to privatnom prevozniku Strela iz Obrenovca i konzorcijumu BG bus prevoz.

Kada je reč o trolejbusima, oni podsećaju da Beograd već ima razvijenu i obnovljenu trolejbusku infrastrukturu u koju je uloženo više stotina miliona evra prethodnih godina i da se nabavkom novih trolejbusa za GSP Beograd rešava otvoreno pitanje starosti postojećih trolejbusa, poručuju zaposleni u GSP. Oni su i stava da kupovinom novih trolejbusa i zaposleni u GSP-u i korisnici javnog prevoza dobijaju ekološka, savremena, udobna i pouzdana vozila.

Radnici navode i da je GSP Beograd jedina kompanija koja poseduje tehničke, tehnološke, kadrovske i organizacione kapacitete da upravlja ovim podsistemom, sa ogromnim višedecenijskim iskustvom vozača, radnika održavanja svih profila i inženjera različitih struka, tako da se nabavkom novih trolejbusa ujedno i garantuje da će elektropodsistem ostati u rukama našeg gradskog preduzeća.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.