Srbija

29.03.2021. 15:01

Saopštenje, Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Radnici na internetu dobili novi predlog Vlade Srbije

Udruženje radnika na internetu saopštilo je da ih je Vlada Srbije pozvala da se izjasne o novom predlogu za uvođenje njihovog rada u zakonske okvire. Nakon tog izjašnjavanja, borba frilensera protiv namere države da im poreske dažbi...

Foto: Nova ekonomija

Srbija

29.03.2021. 15:01

Udruženje radnika na internetu saopštilo je da ih je Vlada Srbije pozvala da se izjasne o novom predlogu za uvođenje njihovog rada u zakonske okvire, ali da im nije ponuđeno ništa novo u odnosu na raniji predlog koji nisu prihvatili.

Nakon tog izjašnjavanja, borba frilensera protiv namere države da im poreske dažbine naplati za nekoliko godina unazad mogla bi da uđe u novu fazu.

Kako je ranije danas prenela Radio-televizija Srbije, Vlada Srbije ponudiće frilenserima da oko 80% njih bude oslobođeno plaćanja poreza i doprinosa koji nisu regulisali u prethodnih pet godina i ta najava stigla je iz Ministarstva finansija.

Novi predlog predviđa i da država preostalim frilenserima otpiše sve kamate i reprogram u trajanju od 10 godina, navodi RTS.

Vest o pozivu da se obnove pregovori objavio je i predstavnik URI-ja Miran Pogačar, koji je precizirao da će dodatne informacije o novom predlogu biti poznate sutra, kada se vladin predlog detaljnije protumači.

URI će, prema njegovim rečima, večeras organizovati onlajn konferenciju na kojoj će komentarisati novi predlog vlade.

„Ovo je dobar korak i dobar pravac za rešavanje problema, ali do rešenja ima još dosta toga da radimo i da se borimo“, naglasio je Pogačar i dodao da nema opuštanja. 

Miran Pogačar je objasnio da URI već planira da deluje na razne načine, kako bi se problem rešio u njihovu korist i dodao da i dalje postoji „realna mogućnost“ da se ponovo odustane od pregovora. 

„To samo znači da smo apsolutno uporni da izguramo stvar u našu korist i da su protesti, akcije i ulica i naše zajedništvo nešto što nam osigurava da ćemo uspeti“, kaže predstavnik URI.

Pregovori URI-ja i Vlade Srbije su prekinuti, jer je rešenje koje je tada predloženo bilo neprihvatljivo za frilensere.

Vlada Srbije i Poreska uprava u oktobru prošle godine su najavili da će početi sa kontrolom prihoda frilensera, za pet, odnosno šest godina unazad, kako bi im naplatili porez koji bi bio veći od polovine njihovih dotadašnjih prihoda.

Radnici na internetu, među kojima ima i dosta mladih ljudi koji rade povremeno tokom školovanja, su se pobunili, osnovali svoje udruženje i krenuli u proteste.

FRILENSERI ZAHTEVAJU OD DRŽAVE DA SE PREGOVORI O POREZU OBNOVE

Frilenseri su se posebno bunili protiv namere države da im naplati troškove zdravstvenog osiguranja i doprinosa, za nekoliko godina unazad, jer te usluge nisu koristili.

Nekorektan im je bio i predlog vlade da se poreski i ostali dugovi isplaćuju na rate, tokom nekoliko godina, jer bi ih to odvelo u dužničko ropstvo.

Nakon protesta u Beogradu, vlada ih je pozvala na pregovore, koji su kasnije prekinuti, na inicijativu URI-ja.

URI je u svojim saopštenjima i obraćanjima često optuživao Poresku upravu da godinama nije radila svoj posao i pronašla rešenje za oporezivanje frilensera, ali da se tog problema setila sada kada joj je potreban novi izvor prihoda.

Država je nedavno objavila podatak da je poreska uprava identifikovala uplate iz inostranastva za više od 40 filjada frilensera, a o njihovom problemu najavljeno je i da će se izjasniti Zaštitnik građana.

PORESKA IDENTIFIKOVALA UPLATE IZ INOSTRANSTVA ZA PREKO 41.000 FRILENSERA

PRIMER SEVERNE MAKEDONIJE

Prošle nedelje URI je u ambasadi Severne Makedonije u Beogradu zvanično zatražio odgovor na pitanje kako je ta zemlja rešila problem oporezivanja svojih frilensera.

Cilj je bio, kako su tada naglasili da našoj državi „simbolično“ skrenu pažnju na činjenicu da je moguće rešenje u kome bi obe strane bile zadovoljne.

Severna Makedonija je problem oporezivanja svojih frilensera rešila još 2015. godine, nakon građanskih protesta.

Na tim protestima frilenseri su se pobunili protiv odluke vlade u Skoplju da im prihode oprorezuje sa 35%, pa je na kraju postignut kompromis da iznos državnih dažbina za frilensere u Severnoj Makedoniji bude 10% njihovih mesečnih prihoda.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.