Srbija

04.02.2016. 09:20

Večernje novosti

Autor: Nova Ekonomija

Samo u Srbiji još radi firma Južni tok

Srbija

04.02.2016. 09:20

Iako je „Gasprom” raskinuo ugovor o izgradnji ruskog gasovoda, ovο preduzeće i dalje postoji jedino kod nas. Nije jasno ko i dalje plaća preostalih deset radnika. Većina se vratila u matični „Srbijagas”.

Ruski „Gasprom” i sam je prošle nedelje raskinuo ugovor sa firmom koja je trebalo da gradi „Južni tok” i tako stavio tačku na projekat o kojem se spekuliše i više od godinu dana, otkad ga je otkazao Vladimir Putin. Iako je ruski gigant odustao od gasovoda, Srbija izgleda i dalje – nije. U Novom Sadu još postoji firma „Južni tok Srbija”, koja je smanjila broj radnika, ali i dalje nastavlja da radi.

U „Južnom toku d.o.o.” radi i dalje oko deset zaposlenih, za razliku od 40 ljudi, koliko je firma brojala prošle godine. Većina radnika koji su došla iz „Gasproma” je prešla u druge „Gaspromove” pogone u Srbiji ili se vratila u Rusiju.

„Preduzeće nastavlja da radi. Nismo obavešteni koliko će još biti u pripravnosti, ponašamo se u skladu sa uputstvima“ – kažu iz „Južnog toka Srbija”. 

Dok su Rusi prešli na druga zaduženja iz oblasti energetike, naši radnici su se većinom vratili u „Srbijagas”, gde su prethodno i bili angažovani. Srpski „Južni tok d.o.o.” iz Novog Sada trebalo je da bude zatvoren još u januaru prošle godine, kada je planirano da se celokupan srpski tim inženjera i projektanata vrati u svoje matično preduzeće.

Ipak, firma je nastavila da radi, nadajući se da će „Turski tok” zameniti prethodni gasovod, pa će Srbija ovo preduzeće moći da iskoristi za novi cevovod, a domaći stručnjaci koji poznaju projekat „Južnog toka” mogli bi deo da „prepišu” i na novi plan. Kada se i tursko-ruski posao našao pod znakom pitanja, nije jasno zašto se na firmu u Novom Sadu ne stavi katanac.

Kako je „Južni tok Srbija”, koji je osnovan u Švajcarskoj kao ofšor firma, bio 51 odsto u vlasništvu „Gasproma”, oni su do sada plaćali zaposlene i svu logistiku. Ipak, nije poznato ko će sada finansirati postojanje firme, ako je i „Gasprom” izašao iz posla. Što se tiče poslovnih prostorija, ofšor koristi kancelarije „Srbijagasa”.

Inače, velike evropske sile, Nemačka, Francuska i Italija, koje su imale udela u firmi „Južni tok transport”, još pre više od godinu dana su prodale svoje akcije. Krajem 2014. godine su Rusi samo za 20 odsto učešća u italijanskom „Eniju” u decembru prošle godine platili 54 miliona evra.

Tada je „Gasprom” kupio akcije i od nemačkog „Vinteršela” i francuskog EDF, koji su imali po 15 odsto udela u zajedničkoj firmi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Imam pitanje.da li od kada važi taj zakon novi potrošači koji bi da se priključe na mrežu dobijaju besplatno priključak sat osigurače i šta već tu jos treba?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.