Srbija

02.02.2016. 13:14

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

SAZNAJEMO: Limit za godišnji porez građana 2.201.220 dinara

Srbija

02.02.2016. 13:14

Svi građani koji su u prošloj godini zaradili više od 2.201.220 dinara dužni su da Poreskoj upravi podnesu prijavu za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak, saznaje Nova ekonomija. 
Pratkično, svi koji su u prethodnoj godini imali prihod veći od 18.000 evra dužni su da podnesu poreske prijave.
Reč je o iznosu dohotka koji je tri puta veći od godišnjeg proseka zarade na nivou Republike Srbije.
Obveznici ovog poreza su državljani Srbije, kao i stranci koji su  svoj dohodak zaradili na teritoriji Srbije.
Ove godine limit za prijavu poreza nešto je niži nego u prethodnoj godini, obzirom da su i prosečne plate u Srbiji u 2015. bile manje nego u godini pre. Limit iznad kog su građani imali obavezu da podnesu prijavu prethodne godine bio je 2.211.336 dinara, odnosno 10.116 dinara niže.
U prihode koji se oporezuju spada zarada, oporezivi prihod od samostalne delatnosti, kao i onaj od autroskih prava i prava intelektualne svojine, prihod od izdavanja nepokretnosti i davanja u zakup pokretnih stvari i slično.
Porez se plaća za prihod koji ostaje nakon umanjenja isplaćenih poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje i neoporezivog iznosa od 2.201.220 dianra.
Građani imaju pravo i na odbitke i to: za lične odbitke – 40 odsto prosečne godišnje zarade po zaposlenom, a za izdržavanog člana porodice 15 odsto prosečne godišnje zarade po zaposlenom, s tim da ukupno umanjenje po ovom osnovu ne može biti veće od 50 odsto dohotka za oporezivanje.
Za poreskog obveznika koji je prošle godine ostvario oporezivi dohodak do šestostruke prosečne godišnje zarade, stopa godišnjeg poreza je 10 odsto, dok je kod građana koji su u prošloj godini prihodovali više od šestostruke prosečne zarade, stopa – 15 odsto.
Poreske prijave se podnose isključivo elektronski, upotrebom elektronskih servisa Poreske uprave, zaključno sa 15. majom 2016. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.