Bord direktora Međunarodnog monetarnog fonda daće svoju ocenu treće revizije aranžmana sa Srbijom u petak, 18. decembra, saznaje Nova ekonomija.
Razlog za zakazivanje sednice Borda skoro mesec i po nakon okončane posete Misije Fonda Beogradu bio je što su čelnici MMF čekali da Skupština Srbije usvoji budžet za 2016. godinu. Tačnije, čekalo se da Srbija i zakonski potvrdi sve ono što je tokom misije Fonda okončane 10. novembra ove godine i dogovoreno.
Tako se, između ostalog, obezbedio dodatni priliv prihoda po osnovu većih akciza na gorivo, alkoholna pića, čak je ovaj namet uveden i na neke napitke sa izrazito malo alkohola. Od Nove godine država će imati veći prihod i od plaćenih računa na električnu energiju, jer će, od početka godine, akciza biti obračunavana baš na sve stavke koje čine jedan račun za električnu energiju.
S druge strane, budžeti svih direktnih i indirektnih korisnika umanjeni su za tri odsto u odnosu na 2015. godinu, obzirom da se računa da će na nivou centralne države javnu upravu u narednoj godini napustiti 29.000 ljudi, a u lokalnim samoupravama još 6.000.
Donošenjem odluke o maksimalnom broju zaposlenih u svim institucijama države, pa i u lokalnim samoupravama potvrđuje se ono što je Džejms Ruf, šef Misije MMF za Srbije posebno istakao u zaključcima po okončanim razgovorima sa ovdašnjim zvaničnicima o trećoj reviziji aranžmana sa Srbijom. Ukupni troškovi države na plate u javnom sektoru i penzije padaju u odnosu na BDP.
U tom smislu, Srbija je na putu da ispuni jednu od osnovnih tačaka aranžmana sa MMF. Jer, ukoliko se nastavi ovim tempom smanjenja troškova za plate i penzije, smatraju u Fondu, Srbija će, u srednjem roku, uspeti da spusti te troškove i to na 7 odsto BDP – trošak za plate i 11 odsto BDP – godišnji trošak za penzije.
Ono što, međutim, i dalje brine Fond je stanje u javnim preduzećima, ali i da li će Srbija, kako je predviđeno, rešiti sudbinu 17 državnih firmi do sredine 2016. Još uvek su, podseća se i u izveštaju Fonda, opcije pronalaženje partnera ili gašenje.
ovaj podatak nije tacan.ideja i projekat o regionalnoj deponiji datira jos od 2004.godine.Puno se tu ljudi izmenilo i formirano je preduece koje prolongira resenje iz godine u godinu.Nazalost prema mojim saznanjima ni taj projekat nece resiti problem djubreta jer se ne ramislja o energani vec samo o deponiji i reciklaznom centru.pozdrav