Srbija

24.01.2023. 09:24

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Sezonski poslovi, spas za socijalno ugrožene građane

Foto: Fenomena/Screenshot

Srbija

24.01.2023. 09:24

Oko devetsto radnika zaposleno je na sezonskim poslovima u okviru projekta organizacije Fenomena, čiji je cilj da pomogne socijalno ugroženim ljudima. Ipak, to i dalje nije dovoljno jer je upola manje nego tražnja za takvim poslovima u okviru tog projekta.

Kako u podseća organizacija Fenomena, reforme u oblasti povremenog zapošljavanja u Srbiji uvele su u legalne tokove više od 60 odsto sezonskih radnika u poljoprivredi.

Jedan od korisnika projekta je i Dejan Marković iz Vladičinog Hana koji je od 2019. godine zaposlen u okviru projekta.

„Mi zavisimo od ovoga – od toga pripremamo zimu, da bismo u narednih nekoliko meseci imali kako da živimo,“ kaže Marković.

Kako se podseća, Fenomena od 2019. godine, zajedno sa GIZ-om, nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju sprovodi projekat „Podrška u zapošljavanju na sezonskim poslovima“ u okviru programa „Migracije za razvoj”’.

Cilj ovog projekta je podrška osetljivoj grupi stanovništva kojima je teže da dođu do posla, kao i povratnicima iz Nemačke. Fokus je na reintegraciji povratnika.

„Projekat pokriva putne troškove, kao i troškove ishrane i smeštaja. Za četiri godine, koliko projekat traje, mnogo je veće bilo interesovanje ljudi nego što je bila potreba poslodavaca. Mnogi koji su se zaposlili prve godine i dalje rade kao sezonski radnici, a mnogi su uspeli da napreduju, pa samim tim više zarađuju“, kažu iz Fenomene.

Dejam Marković je jedan od korisnika projektaFoto: Fenomena/Screenshot

Kako dodaju, interesovanje za ovaj vid zaposlenja je veće od trenutnih kapaciteta Fenomene, pa je tokom projekta preko 2.000 korisnika i korisnica projekta informisano o aktivnostima Nemačkog informativnog centra za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK).

On nudi dodatnu podršku poput prekvalifikacije ili obuke za samozapošljavanje, ali i psihološko savetovanje.

Globalni program „Migracije za razvoj“ (PME) deo je šire inicijative nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), koja promoviše održivu reintegraciju povratnika i ostanak u matičnoj zemlji stvaranjem mogućnosti za dostojanstven rad i život u njoj.

Program u Srbiji sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.