Predsednik vojnog sindikata Srbije Novica Antić kaže da u vojsci nemaju osećaj da država brine o njima i pita se kako će jedan vojnik da izvršava svoje zadatke, ako zna da njegova porodica jedva preživljava.
Antić kaže da je najbolja ilustracija koliko je nezadovoljstvo u Vojsci Srbije to što je sindikat za dve godine postao reprezentativan.
„Nemamo osećaj da država brine o nama, pravilnici i propisi se donose iza naših leđa. Kad vam vojnik ode na teren u kopnenu zonu bezbednosti on mora da zna da o njegovoj porodici neko brine. Jedan vojnik ima platu 30.000 dinara, kako on može da preživi, kako će da izvršava zadatke, ako zna da porodica ne može da preživi od plate. Standard je počeo da se urušava od 2010. kada je vlada počela da propisuje osnovice“, rekao je Antić.
Vojni analitičar Aleksandar Radić smatra da se praznim frazama prikriva istina da je srpski vojnik najmanje plaćen u regionu.
„Ne možete da gradite vojsku bez izgrađenog samopouzdanja koje se temelji na pristojnoj plati i dobrom socijalnom položaju. Treba stvoriti osećaj sigurnosti vojniku. Ne možete vojniku samo da date obećanje biće bolje jednog dana i kažete da vojska mora da deli sudbinu društva“, kaže on.
Poredeći plate vojnika u regionu, Antić je naveo da svi u regionu imaju veće plate, dok u zaradi prednjače vojnici u Hrvatskoj, u kojoj vodnik ima nešto manje od 1.000 evra.
„Uzdržavamo se od radikalnijih mera, protesta pre svega. Prikupljamo podatke koliko ljudi to podržava, ali nećemo to da radimo pred izbore. Moramo da razgovaramo sa novim ministrom odbrane, ne možemo da dozvolimo da porodica vojnika mora da čeka nekoliko meseci na lečenje, pa čak i sam vojnik“, navodi Antić
Komentarišući navode Ministarstva odbrane da će već u aprilu uniformu obući novih 220 ljudi, Antić kaže da je pitanje da li će sva ta mesta biti popunjena jer je mali odziv, a selekcija jako rigorozna.
Radić kaže da status vonika nije rešen, jer se u svim zemljama javljaju problemi da vojnik ne može da nađe posao kada napusti službu, jer ne postoji adekvatno tržište radne snage. Antić dodaje da se traže rešenja za taj problem i dodaje da je jedno od rešenja zapošljavanje u Komunalnoj policiji ili Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
Aleksandar Radić naglašava da vojska i odbrana ne smeju da budu sredstvo za medijsku promociju jer je Vojska Srbije veliki poslodavac, pa reforme ne treba da budu samo fraze.